Kategórie      

10 dôvodov, prečo investovať do drevených a látkových hračiek

Pridané: 29.01.2018

Drevené vláčiky, látkové bábiky, skladačky či štrikované zvieratká- všetky tieto hračky z dreva a látky slávia veľký návrat. Prečo? Lebo my rodičia túžime vidieť v rukách našich detí kvalitu a trvácnosť. A úprimne, keď vidíte, ako sa váš potomok hrá s hračkami, s ktorými ste sa ako deti hrávali vy, nezovrie vám srdce dojatím?
Ak ešte váhate, či namiesto plastových bábik a umelohmotných skladačiek darovať deťom niečo kvalitné, prečítajte si našich 10 dôvodov, prečo investovať do drevených a látkových hračiek.


1. Drevené a látkové hračky podporujú rozvoj predstavivosti a jemnej motoriky
Hračky z dreva sú oveľa pevnejšie, náročnejšie na úchop a manipuláciu. Preto si od detí vyžadujú viac sústredenia a námahy pri hre. Aj takéto drobné rozdiely majú vplyv na rýchlejší rozvoj motoriky prstov a rúk. Drevené hračky sú tiež pevnejšie, neprispôsobia sa hre tak ľahko ako plastové a dieťa musí byť pri hre aktívnejšie, trpezlivejšie a vynaliezavejšie. Pri takej hre sa viac učí. Nenadarmo sú práve drevené hračky významnou súčasťou Montessori pedagogiky.
Látkové hračky sú oproti dreveným mäkšie, poddajnejšie a veľmi jednoduché. Najmä dievčatká sa budú vytešovať z túlivej mäkkej bábiky, o ktorú sa môžu s láskou starať. Látková bábika nepotrebuje dlhé blond vlasy ani množstvo doplnkov. Všetko, čo chýba, si dieťa dokáže primyslieť a vyrobiť samé.


2. Sú vhodné aj pre najmenších
Látkového mojkáčika v podobe zajačika či medvedíka môžete posunúť do perinky aj najmenšiemu bábätku. Dieťatko rado zaspáva s obľúbenou hračkou a táto mu nebude v postieľke zaberať miesto a nehrozí, že si o tvrdý hrot otlačí líčko. Prvé hračky sú zároveň trvalou pamiatkou, ktorú môžete svojmu najmenšiemu odložiť do spomienkovej krabičky a potešiť ňou aj vnúčatá.
Prvé hračky pre zvedavé bábätko zvoľte zasa z dreva. Jednoduchý vozík na ťahanie či prvá skladačka nahradia nákupnú tašku plnú plastových hračiek. Deti totiž rady donekonečna opakujú rovnaký úchop či činnosť. Je pre nich fascinujúce, ako si dookola jednoduchým potiahnutím šnúrky k sebe pritiahnu vozík bez pomoci dospelého, alebo všetky kocky nahádžu do jednej krabice. Potom stačí krabicu vysypať a ide sa od začiatku. Deťom opakované hry vyhovujú a pre ich vývoj urobia viac, ako znudené prehadzovanie veľkého množstva hračiek, ktorých majú plnú izbu.


3. Ľahko sa čistia a umývajú
Deti hračky často zašpinia- rúčkami od čokolády či na prechádzke v parku. Mnoho mamičiek sa preto obáva, či sa takéto hračky budú dobre čistiť. Drevené hračky poľahky umyjete vodou a necháte usušiť a dieťa môže v hre pokračovať ďalej. Látkovú hračku zas operiete na nižšej teplote a je ako nová.
Pri umývaní a čistení môžu pomáhať aj deti. Väčšie slečny môžu svojej bábike oprať šaty a dať ich sušiť. Takto ich budete krok po kroku viesť k samostatnosti a starostlivosti o druhých.


4. Drevené a látkové hračky šetria rodinný rozpočet
Aj keď na začiatku je investícia do hračky vyššia, jej kúpu neoľutujete. Drevený domček, vlaková súprava či výbavička pre bábiky vydrží deťom aj pri častom hraní celé roky. Prežije ich prvé experimenty, hádzanie o zem aj výlety do piesku. Ich kvalita im pomôže prežiť prvé roky s vaším dieťaťom a budú dobrými spoločníkmi aj pre ďalšie potomstvo. A raz aj pre vaše vnúčatá.


5. Látkové hračky vám urobia veľkú službu pri prvých zúbkoch
Látkoví mojkáčikovia vám neposlúžia len pri zaspávaní. Pri prerezávaní prvého zubu, boľavých ďasienkach a prebdených nociach prinesú vašim bábätkám úľavu. Kvalitný materiál umožňuje deťom žužlanie a hryzkanie- pri raste prvých zúbkov im prinášajú úľavu.
Látkový mojkáčik je oveľa lepším riešením než gély a lieky z lekárne a narozdiel od cumľa nehrozí, že ho dieťa prehryzne alebo že po ňom budete večne pátrať. Mojkáčika môžete kedykoľvek oprať a je pripravený na ďalšie použitie.


6. Drevené a látkové hračky sú ekologické a chránia životné prostredie 

Výrobou plastových hračiek rozhodne prírode neprospievame. Rôzne chemické látky a farbivá použité na výrobu plastových skladačiek znečisťujú pôdu, vodu a nebezpečné výpary sa dostávajú aj do ovzdušia. Kúpou drevených a látkových hračiek dávate výrobcom najavo, že vám tieto okolnosti nie sú ľahostajné. Netreba zabúdať ani na fakt, že mnohé plastové hračky, ktoré majú pôvod v Ázii , vyrábajú za neľudských podmienok a minimálnu mzdu malé deti.
Látkové a drevené hračky neobsahujú nebezpečné chemické látky, ktoré môžu u detí vyvolať prudkú alergiu či oslabenie imunitného systému. Sú zdravotne nezávadné a neničia životné prostredie.


7. Drevené hračky pomáhajú vytvárať vzťah k prírode, látkové zas k ručným prácam
Drevené a látkové hračky majú významný edukatívny rozmer. Vďaka nim môžeme deti učiť, ako takáto hračka vzniká. Cez drevené hračky môžeme deťom ukazovať svet prírody, vysvetľovať, ako odkiaľ pochádza materiál, z ktorého sa ich milovaná hračka vyrába a ako sa k nim dostala. Učme ich, že aj svoje hračky majú šetriť a dávať na ne pozor, lebo pochádzajú z prírody, ktorú musíme chrániť.
Látkovými hračkami môžeme najmä u dievčat podporovať vzťah k ručným prácam. Prvý prišitý gombík, jednoduchá suknička pre bábiku či dva zošité kúsky látky vypchaté vatou, ktoré nahradia obľúbenej hračke perinku, vedú malé slečny k samostatnosti a zručnosti. A ktovie? Možno v týchto zabudnutých ženských prácach nájdu záľubu a potešenie.


8. Drevené a látkové hračky rozvíjajú estetické cítenie a zmysel pre krásu
Drevené a látkové hračky sú nielen kvalitnejšie, ale aj oveľa krajšie a originálnejšie. Nie je jedno, v akom prostredí vyrastajú naše deti a akými vecami sú obklopené. Možno nemôžeme v meste postaviť nové ihrisko či vysadiť stromy v parku. Môžeme ich ale obklopiť peknými a zaujímavými predmetmi.
Detská izba je pre deti najmä v dňoch, keď prší alebo sú choré a nejdú do škôlky, celým svetom. Tu sa hrajú, učia a dospievajú. Ak ich obklopíme vecami, ktoré sú krásne a kvalitné, naučia sa v živote voliť si kvalitu pred kvantitou a vážiť si veci, ktoré sú estetické a hodnotné.


9. Voľbou niekoľkých kvalitných drevených a látkových hračiek pred množstvom plastových zbytočností bojujete proti novodobému materializmu
Tým, že drevené a látkové hračky sú drahšie, je dobré určiť si, čo naozaj vaše deti na hranie potrebujú. Namiesto niekoľkých krabíc plastových hračiek si zvoľte niekoľko základných hracích pomôcok. Pre chlapca môžete vybrať vláčik, skladačky, ktoré sa budú dobre kombinovať, puzzle a niekoľko látkových zvieratiek. Pre dievčatká to môže byť látková bábika, drevená kuchynka, nábytok a súprava kociek. Hračky nemusíte kupovať sami. Rozdeľte nákupy medzi babky, krstných rodičov a niečo nechajte aj na výbere detí. Nebojte sa, že toho budú mať málo.
Deti si ľahko vyrobia to, čo na hranie potrebujú. Poslúži im čokoľvek, čo v domácnosti nájdu. Keď ich šikovnosť a vynaliezavosť oceníte, budujete v nich zdravú sebadôveru. V dnešnej dobe sú všetky veci ľahko dostupné a rodičia novými hračkami deťom často nahrádzajú čas a lásku. Vašim deťom prospeje, ak sa naučia, že dôležité hodnoty sobotňajším nákupom v hračkárstve nenahradia.


10. Kúpou drevených a látkových hračiek podporujete tradíciu a domácu výrobu
Drevené a látkové hračky, vyrobené s láskou a šikovnými rukami, majú dušu a v rukách detí ožívajú. Z takýchto hračiek sa stávajú spoločníci na celé detstvo. Jeden pohľad na dreveného koníka či látkové zvieratko vám vyčaruje množstvo krásnych spomienok. Darujte takéto kúzlo aj svojim deťom.
Drevené a látkové hračky majú na Slovensku dlhú tradíciu. Hrávali sa s nimi aj naši rodičia a starí rodičia. Mnoho výrobcov stále dodržiava tradíciu výroby hračiek a ich deti sa k rodinnému remeslu vracajú. Podporou takýchto výrobcov podporujeme nielen domáce podnikanie, ale aj udržiavanie jednej z najkrajších slovenských tradícií.

  


Späť na zoznam článkov

Napíšte nám

info@biobaby.sk

Copyright 2015 - 2023 © biobaby.sk