Ako správne oprať fusak z merino vlny

Blíži sa obdobie, kedy opäť pre naše bábätká chystáme jesennú výbavu, ktorej súčasťou sú jednoznačne aj fusaky.
Jedným z najkvalitnejších materiálov, aký sa používa pri výrobe fusakov pre deti, je merinovlna. 
 

Ide o vysoko kvalitný materiál, ktorý udrží bábätko v teple počas jesene, zimy, aj na jar.

Merino vlna je materiál číslo jeden. Merino patrí medzi to najkvalitnejšie, čo na našom trhu nájdete. Vyrába sa z vlny oviec v špeciálnom chove. Je vhodná aj pre najmenšie bábätká. Má termoregulačné vlastnosti, čiže v zime pomáha udržiavať teplo, v teple naopak chráni pred prehrievaním. Skvelou vlastnosťou merina je, že ho využijete takmer po celý rok.Fusak z merinovlny

Výhodou merino vlny je, že ju nie je potrebné často prať. Ak máte fusak z merinovlny, stačí ho nechať prevetrať na vzduchu a môžete ho ďalej používať. Vďačiť za to môžeme jeho antibakteriálnym vlastnostiam, ktoré nedovolia baktériám zachytávať sa a rozkladať. Merino si tak stále drží príjemnú vôňu. Stačí ho oprať len raz za čas.

Vrchnú časť fusaku tvoria nepremokavé materiály, ktoré v prípade zašpinenia stačí pretrieť vlhkou handričkou. Ak však potrebujete fusak z merinovlny oprať, je veľmi dôležité dodržať správny postup, aby sa jemná vlna nezničila.

3 základné pravidlá pri praní fusaku z merinovlny:

- perie sa len ručne v studenej vode
- pri praní sa nesmie používať aviváž
- nesmiete ho sušiť v sušičke na bielizeň
 

Presný postup ako oprať merino fusak:

Napustite vaňu studenou vodou a prilejte do nej doporučené množstvo pracieho prípravku na vlnu. Vrchnú časť fusaku s merino podšívkou Merino vlna Fusak rozopnite a ponorte do vane na 30 minút. Potom fusak jemne pomačkajte, vaňu vypustite a opäť napustite čistou studenou vodou. Fusak jemne niekoľkokrát pritlačte o spodok vane a opäť vaňu vypustite. 

Fusak najprv nechajte ležať vo vani, aby z neho odtiekla voda. Môžete ho jemne zrolovať, ale nikdy nežmýkať a nemačkať silou.

Keď ho jemne zrolujete, môžete ho nechať opretý vo vodorovnej polohe o vaňu, aby ešte dostekala voda.

Potom už stačí len fusak voĺne rozprestrieť a nechať preschnúť (nie na radiátor).

Takýmto spôsobom prania zaručíte, aby fusak ostal dlhé roky na 100% ako nový a merinovlna sa nezničila, nestvrdla.

Niektoré práčky majú špeciálne programy na ručné pranie, kedy sa vynecháva žmýkanie a používa sa len studená voda. Takýto spôsob prania môžete vyskúšať, ak ste si na 100% istý, že postup prania bude rovnaký ako sme písali vyššie, ale v prípade poškodenia pri praní v práčke sa už záruka na fusak nevzťahuje. Takže s praním v práčke veľmi opatrne, len na vlastné riziko.