Ergonomické nosenie – čo to znamená a ako viem, či nosím ergonomicky

Čakáte bábätko, alebo je už medzi vami a obzeráte sa po vhodnej nosiacej pomôcke? Skôr ako sa rozhodnete pre kúpu nového nosiča alebo šatky, prečítajte si ako nosiť dieťatko správne a ergonomicky. 

Podsadenie v ergonomickom nosiči

Dieťatko je v nosiči alebo šatke nosené v správnej polohe, keď je nosené ergonomicky - bezpečne pre jeho chrbticu vo vývine. V nosiči alebo šatke máte dostatočné podsadenie zadočka, čo je jedným z hlavných znakov ergonomického nosenia. Ak ste sa ešte nestretli s termínom “klokanka”, je to len dobré, pretože ide o veľmi zlý typ nosičov, v ktorých deti doslova visia za rozkrok a je naozaj veľmi nevhodný na nosenie detí. Ani malých, ani tých veľkých. So správnym nosičom vám takéto „zavesenie“ nehrozí. Zadoček majú deti ergonomicky podsadený.
 
Ďalším zo znakov ergonomického nosenie je polohovanie nožičiek bábätka v M-pozícii, čo je najideálnejšia poloha pre správny vývin jeho bedrových kĺbikov. Pri pohľade spredu a zboku musí byť vidieť, že kolená dieťaťa sú umiestnené mierne nad zadočkom. Je potrebné, aby sa nenachádzali v jednej rovine, poprípade nižšie, pretože vtedy dochádza k nevhodnému tlaku na kĺby. 
nožičky do M
 
Čo na to hovoria odborníci na nosenie detí?
 
Pri dodržaní podsadenia do tvaru M, je hlavica stehennej kosti umiestnená v správnej polohe, a tak zabezpečuje optimálnu pozíciu bedier. Aby sme podporili správne postavenie kĺbov, je potrebné sledovať a dodržiavať správne podsadenie a teda dodržanie umiestnenia nôh do tvaru M, približne do desiateho mesiaca dieťaťa. Neskôr, približne od jedného roka, nie je potrebné aby látka siahala presne od kolennej jamky k druhej kolennej jamke, avšak je potrebné dbať na dodržanie správneho podsadenia. Najzdravšia poloha pre boky je, aby sa boky šírili (prirodzene) od seba na bok, s podopretými stehnami a ohnutými bokmi a kolenami.
  

Zaguľatený chrbátik

V nosiči musí byť chrbátik jemne zaguľatený do tvaru C. Hlavne u novorodencov je potrebné dbať pri nosení na to, aby bol chrbátik zaguľatený do tvaru C.  Aj napriek tomu, že sa nám to tak môže zdať, naša chrbtica nie je úplne rovná. Chrbtica má štyri krivky, ktoré vytvárajú takzvaný tvar „S“. Tie nám napomáhajú udržiavať flexibilitu a vyváženosť. Chrbtica však tento tvar do písmena S nemá od narodenia, ale prechádza štyrmi vývojovými fázami. Prvá fáza sa nazýva kyfotická a trvá približne do 3 mesiaca dieťaťa. V druhej fáze, ktorá trvá približne do 6 mesiaca sa kyfóza narovnáva až sa prehne do vnútra, čím sa buduje lordóza. Od siedmeho až do deviateho mesiaca spevnie hrudná chrbtica a okolo desiateho mesiaca života dochádza k zakriveniu do tvaru S a formuje sa bedrová lordóza. V tejto fáze je chrbát rovný a pri nosení nie je nevyhnutné dosahovať zaguľatenie do tvaru C.
Ergonomické nosenie v Manduca nosičoch
 

Blízkosť a správne ťažisko

V neposlednom rade – dôležité je aj nosenie v blízkosti vášho ťažiska. Bábätko v nosiči je nosené blízko pri vás, čím sa jeho hmotnosť rovnomerne rozloží na vaše ramená a boky. Prenesením váhy sa zvyšuje komfort a pohodlie pri nosení. Odľahčí to vaše ramená a bude sa vám dobre nosiť aj staršie a ťažšie dieťatko, prípadne starší súrodenec. Pri nosičoch, v ktorých nie je dieťatko blízko pri rodičovi, vás to zvykne podvedome nútiť k nakláňaniu sa dozadu, aby ste vyrovnali ťažisko. Takýmto spôsobom by sa vám nenosilo pohodlne a po čase by vás bolel chrbát. Preto je dôležité, aby ste si mohli nosič plnohodnotne nastaviť a podoťahovať popruhy ako to je napríklad pri Manduca nosičoch.
 

Prečo nemôžem nosiť tvárou od seba?

Pri nosení dieťaťa s tvárou smerom od nosiaceho dochádza k nefyziologickej polohe, ktorá vytvára tlak na vnútorné stehná dieťaťa a spodnú časť chrbtice. „Klokanky“ nezabezpečujú správnu oporu nôh, ktorá môže spôsobiť, že sa dojčatá „vyklopia“ dozadu a umiestnia ich do nebezpečnej „dutej zadnej polohy“. Na ramená dieťaťa a zároveň aj hrudník je vyvíjaný tlak, ktorý môže podporiť zatiahnutie ramien a o to viac prehĺbiť chrbát. Z dôvodu slabých brušných svalov a nepostačujúcej podpory nôh je tak chrbtica narovnaná a často hypertextovaná. V prípade, že dieťa zaspí, neergonomický nosič poskytuje nesprávnu oporu hlavy a krku. Hlava dieťaťa nie je v takomto nosiči dostatočne fixovaná, dochádza k drobným otrasom hlavy, a teda k neúmernému namáhaniu ciev ale aj neurologických centier.
 
Nosenie detí tvárou od rodiča nie je vhodné, ale aj napriek tomu môžeme na trhu bežne vidieť množstvo nosičov, ktoré takéto nosenie umožňujú. Väčšina rodičov, ktorý si tento spôsob nosenia vyberá aj napriek upozorneniam a nosia takto deti hlavne kvôli tomu, že sa dieťatko otáča a chce vidieť dopredu. V tomto prípade odporúčame zvoliť skôr nosenie naboku alebo (ak je už dieťatko staršie) nosenie na chrbte.  Rešpektujte tieto zásady ergonomického nosenia a doprajte svojim deťom zdravý vývoj.
Nesprávne nosenie - tvárou od seba