Nosič pre bábätko - Aký vybrať?

Pod srdcom nosíte ten najväčší poklad a chystáte si detskú výbavičku? Alebo je už bábätko medzi vami a obzeráte sa po vhodnej nosiacej pomôcke? Poradíme vám s výberom toho najlepšieho nosiča pre novorodencov aj pre staršie deti a zodpovieme najčastejšie otázky, na ktoré sa nás pýtate.

Ako vybrať nosič pre dieťa? 

Na trhu nájdete celú plejádu nosičov a my chápeme, že je naozaj náročné zorientovať sa v množstve informácií, ktoré sa na vás valia zo všetkých strán. Prečítajte si náš článok a dozviete sa všetko o ergonomickom nosení, o výhodách a nevýhodách nosenia, ako správne nosiť a množstvo informácií, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti. 

Čo je to ergonomický nosič?

O ergonomickom nosiči hovoríme vtedy, keď je bábätko alebo dieťa v správnej optimálnej polohe - v ergonomickej. O ergonomickom nosení hovoríme ak:

  • Má bábätko nožičky do tvaru “M” - kolienka sú vyššie ako zadok, bábätko je podsadené
  • Chrbát je zaguľatený do tvaru  “C” - nie je rovno ani prehnutý do luku, ako keď nosíte bábätko chrbtom k sebe.
  • Bábätko má podopretú hlavičku
  • Bábätko je blízko pri vás, nevzniká medzera medzi vami a dieťaťom

Eronomické nosenie (2)

Čo je to rastúci nosič?

Rastúci nosič je navrhnutý tak, aby sa dal jednoducho prispôsobiť aktuálnej veľkosti a potrebám bábätka. Tieto nosiče majú nastaviteľné popruhy a panely, ktoré umožňujú meniť veľkosť a poskytnúť pohodlné a ergonomické nosenie deťom v rôznom veku. Je skvelou voľbou pre tých, ktorý hľadajú nosič na celé obdobie nosenia - od narodenia až po predškoláka. Rastúci nosič je investíciou do pohodlia aj bezpečia dieťaťa aj rodiča. Látka medzi nožičkami aj chrbtový panel sa dajú upraviť podľa aktuálnej potreby.  

Eronomické nosenie (1)

Ktorý nosič je vhodný od narodenia?

Pred kúpou nosiča sa nájdite informáciu o minimálnej hmotnosti bábätka, ktoré plánujete nosiť. Tento údaj býva väčšinou v kilogramoch - od 3 kg, prípadne od 3,5 kg. Dolnú hranicu váhy  (rovnako tak aj hornú) je potrebné dodržiavať. Väčšina detí má pri narodení približne 3 kg. Ak máte doma predčasne narodené bábätko, alebo bábätko s nižšou váhou, o nosení sa poraďte s lekárom. 

Šatka alebo nosič?

To či je vhodnejšia šatka alebo nosič je veľmi individuálne. Oboje má svoje nevýhody aj výhody. Prečítajte si aké: 

Výhody nosenia v šatke

✅ Malému telíčku sa prispôsobí lepšie ako nosič

✅ Deti ju zvyknú akceptovať viac ako nosič

✅ Pevná šatka vydrží celé obdobie nosenia - uviaže sa presne podľa potrieb bábätka/dieťaťa

✅ Má multifunkčné využitie, pokojne aj ako deka na sedenie alebo tienidlo do auta, možností je veľa

Nevýhody nosenia v šatke

❎Viazanie úväzu, ktoré častokrát pôsobí na prvý pohľad náročne

❎Viazanie šatky zaberie viac času ako zapnutie nosiča

❎Vonku v teréne sa ťažšie ustrážia konce šatky, ktoré sa zvyknú poválať po zemi a zašpiniť

❎Vyklápanie zo šatky (keď chcete spiace bábätko zložiť do postieľky alebo kočíka, je jednoduchšie s nosičom

Výhody nosenia v nosiči

Jednoduchá a rýchla manipulácia - bedrový pás si zapnete a utiahnete za sekundu a rovnako tak aj ramenné popruhy.

Nastavenie nosiča je jednorázovou záležitosťou, nie je potrebné upravovať nastavenie denne, ale až keď bábätko povyrastie

Je vzdušnejší ako šatka. Nosič má jednu vrstvu (chrbtový panel) a nedochádza k vrstveniu látky ako pri šatkovaní

Vyklápanie spiaceho bábätka je jednoduchšie

Ak práve nemáte bábätko v nosiči, môžete si ho nechať zapnutý okolo pása, nemusíte ho nosiť v ruke a máte ho stále po ruke

Nevýhody nosenia v nosiči 

❎Pre malinké bábätká je z hľadiska lepšieho obopínania telíčka šatka.

❎Aj keď existujú nosiče vhodné od narodenia, medzi aktívnymi "nosnicami" sa hovorí, že novorodenec patrí do šatky.


Ergonomický nosič na nosenie detí Manduca Cloud 12

Odkedy nosiť dieťa v nosiči?

Pred kúpou nosiča si skontrolujte odporúčaný vek bábätka, prípadne váhu. Existujú nosiče vhodné od narodenia / od 3 kilogramov, ale aj toddler nosiče, ktoré sú pre staršie deti. Vždy je potrebné dodržiavať minimálnu aj maximálnu váhu a neprekračovať ich. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že dieťa môžete nosiť v nosiči od narodenia, ak ide o nosič, ktorý je vhodný aj pre novorodencov.

Ktorý ergonomický nosič pre novorodenca je najlepší?

Ktorý nosič pre novorodenca je najlepší? Odpoveď na túto otázku neexistuje. Každý rodič má iné požiadavky, inú konštitúciu tela, inú konfekčnú veľkosť a iné požiadavky. Ideálne je vyskúšať si viacero nosičov, napríklad v podpornej skupine vo vašom okolí, alebo priamo na predajni. Ak túto možnosť nemáte, pozrite si aj referencie k jednotlivým nosičom, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní. Nezabúdajte na základné princípy ergonomického nosenia a všetkým klokankám sa vyhýbajte. Rovnako tak nosičom v ktorých sa bábätko nosí chrbtom k nosiacemu. Pre novorodencov sú nevhodné a škodlivé.

Za nás môžeme odporučiť ergonomický nosič Storchenwiege, ktorý je vhodný od narodenia (od 3,5 kg), rastúce ergonomické nosiče Manduca XT s rovnakou minimálnou váhou bábätka, prípadne hybridný šatkový nosič Manduca Twist, ktorý spája výhody nosiča (bedrový pás) a výhody šatky (čiastočné viazanie),

Nosič pre dieťa na chrbát

Dieťa môžete nosiť na chrbte takmer vo všetkých nosičoch. V prípade šatky len zmeníte úväz a bez ohľadu na druh šatky môžete nosiť dieťa aj na chrbte. K dispozícii sú taktiež turistické nosiče (krosná), ktoré sú špeciálne určené práve na chrbát. A potom ergonomické nosiče, pri ktorých si zapnete bedrový pás vpredu a dieťa si dáte na chrbát. Pozor treba dať len na jednu vec - dieťa sa odporúča nosiť na chrbte až keď je väčšie (nie novorodenca), približne od 6 mesiacov. Menšie bábätká a novorodencov odporúčame nosiť vpredu, aby ste ich mali dostatočne na očiach. Taktiež je potrebné spomenúť to, že na chrbte sa deti nosia vyššie, tak aby mali výhľad ponad vaše plece. Ak bude “spadnuté” dolu a bude vidieť len váš chrbát, takmer určite sa mu tam nebude páčiť. 

Nosič pre dieťa tvárou dopredu

O nosení tvárou dopredu sme vám už písali vyššie, ale ide o veľmi častú otázku a odpoveď trochu upresníme. Nosenie tvárou dopredu nie je ergonomické - bábätko nemá správne chrbátik a nie je podsadené. Okrem toho sú tu aj ďalšie faktory:

  • pre dieťa to môže byť príliš stimulujúce a preťažujúce, pretože nemá možnosť skryť sa pred prílišnými podnetmi
  • táto poloha je pre dieťa veľmi nepohodlná a pri dlhšom nosení môže mať bolesti (chrbta, bedrových kĺbov a pod.)
  • v rušnejšom prostredí je to pre malé deti emocionálne náročné a necítia sa v bezpečí tak, ako keď sa môžu podľa potreby “schovať” k mamine


Prečo je nosenie detí prospešné?

Výhod nosenia detí je veľmi veľa a na túto tému nájdete celé knihy a množstvo štúdií. Pokúsime sa zhrnúť aspoň zopár z nich:

  1. Posilňuje emocionálnu väzbu medzi rodičom a bábätkom
  2. Podporuje jeho zdravý vývoj bábätka
  3. Bábätko má pocit bezpečia a pohodlia
  4. Uľahčuje rodičom multitasking - máte voľné ruky a môžete sa popritom venovať iným aktivitám, alebo staršiemu súrodencovi
  5. Podporuje dojčenie - vďaka blízkemu kontaktu je častokrát dojčenie lepšie a zároveň komfortnejšie (“mliečny bar” je priamo pod nosom, bábätko cíti vôňu a blízkosť mamy)
  6. Pomáha pri upokojení plačúceho bábätka
  7. Pomáha pri zaspávaní (a to musím zdôrazniť - pri každom našom bábätku to bol častokrát jediný spôsob ako ich uspať) 
  8. Pri presunoch a prechádzkach nemusíte riešiť prechod kočíkom, schody, obrubníky a ani skladanie a rozkladanie do auta. Práve naopak, pokojne sa môžete vybrať aj na túru a do akéhokoľvek terénu
  9. Pri dojčení bábätka nemusíte hľadať miesto kam sa schovať - v šatke alebo nosiči môžete dojčiť veľmi diskrétne a nie je to vôbec vidieť. Odpadávajú aj starosti so zaspaním bábätka počas dojčenia - v šatke alebo nosiči môže pokojne spať ďalej a nemusíte ho vkladať do kočíka ani prekladať na iné miesto
  10. Nosenie pomáha aj pri niektorých zdravotných ťažkostiach - napríklad pri kolikách, kedy pomáhajú nožičky “na žabku”, ktoré jemne tlačia na bruško, alebo ak vám ortopéd odporúča “viazanie na široko” - v tejto polohe je bábätko v nosiči a v šatke neustále. Avšak vždy sa poraďte s lekárom.  

Ergonomický rastúci nosič Manduca XT DenimBlue Toffee 7

Nesprávne nosenie bábätka

Nesprávne nosenie bábätka mu časom môže spôsobiť viaceré problémy, napríklad s chrbticou alebo s bedrovými kĺbami. Okrem tých fyzických, aj psychické - nosenie tvárou vpred môže byť pre malé bábätko naozaj stresujúce a nepríjemné, hlavne na verejnosti kde je mnoho cudzích ľudí. Spomenúť treba aj rodičov - správne nosenie (v ergonomickom nosiči alebo v správne naviazanej šatke) vám nespôsobí bolesť chrbta, krku alebo ramien. Práve naopak - váha bábätka sa správne rozloží a nemalo by vás nikde tlačiť, ťahať ani bolieť. Zabudnúť nesmieme ani na podporu hlavičky - novorodenci a malé bábätká, ktoré ešte nedržia hlavičku pevne ako staršie deti, potrebujú dostatočnú a správnu podporu podporu hlavičky. Preto je veľmi dôležité vybrať si správny nosič alebo šatku. 

Nosenie novorodenca - na čo si dať pozor?

 Nosenie novorodenca je odlišné od nosenia starších detí, ktoré už vedia sedieť a chodiť. Prečítajte si rady a tipy na čo si dať pozor pri nosení novorodencov a malých bábätiek.

  1. Dôležité je, aby nosič bol správne nastavený, aby dieťa malo dostatočnú oporu a pohodlie.
  2. Zabezpečte, aby dieťa malo správnu polohu - nožičky by mali byť v tvare písmena "M" a chrbátik do tvaru “C”.
  3. Hlavička by mala byť dobre podopretá.
  4. Dbajte na to, aby bol nosič ergonomický a poskytoval dostatočnú podporu pre chrbticu a bedrá novorodenca.
  5. Počas nosenia novorodenca sa uistite, že dieťa spĺňa váhové a vekové podmienky na nosenie v danom nosiči.
  6. Nezabudnite pravidelne kontrolovať polohu a pohodlie dieťaťa počas nosenia a prispôsobovať nosič podľa potreby.
  7. Myslite na to, že novorodenec by mal mať voľný prístup k dýchaniu a jeho hlavička by mala byť vždy dobre podopretá.
  8. Ak má novorodenec zdravotné problémy alebo osobitné potreby, poraďte sa s odborníkom.

Prečo v nosiči plače?

Každé bábätko je na nosenie zvyknuté. Nosilo sa 9 mesiacov v brušku a pocit, že je nosené a blízko pri mame mu je samozrejme prirodzený a veľmi dobre známy. Dôvodov prečo v nosiči alebo v šatke plače môže byť niekoľko:

nie je mu pohodlne - skúste nosič / šatku skontrolovať, či ho niečo netlačí. Skontrolujte či je bábätko podsadené, či je nosič / šatka správne dotiahnutý, či ho netlačí alebo neťahá oblečenie

⇒ doprajte mu čas - princíp je rovnaký ako pri každej inej pomôcke (kočík, zavinovačka, hojdačka, autosedačka, …). Buďte trpezlivý a doprajte bábätku trochu času, skúste sa kúsok prejsť, pohupovať, ukázať mu niečo zaujímavé, hladkať mu chrbátik alebo hlavičku.

⇒ teplo / zima - skontrolujte, či bábätku nie je príliš teplo (nie je spotené), alebo či mu nie je zima. Podľa potreby mu môžete napríklad obuť capačky a dať čiapočku, alebo ho naopak vyzliecť z ponožiek a podobne. 

⇒ bolesť bruška / potreba odgrgnúť - môže ísť aj o chvíľkovú nepohodu, kedy ho bolí bruško (potrebuje sa vykakať alebo ho tlačí prdík) alebo si potrebuje odgrgnúť.

⇒ chcem sa pozerať a nič nevidím - ak sa bábätko otáča do strán, môžete mu ukázať čo práve robíte (otočiť sa bokom aby lepšie videlo), prípadne pri starších deťoch vyskúšať nosenie na chrbte.

Ako obliecť bábätko do nosiča?

Vhodné oblečenie samozrejme závisí od ročného obdobia, od teplôt a od toho, či idete von, alebo budete nosiť len vo vnútri. Základná vrstva by mala byť čo najjednoduchšia a lepšie je následne vrstviť vrchné oblečenie (nosiacu mikinu a nosiacu bundu). Myslite aj na to, že bábätko zohrievate aj vy, svojou vlastnou teplotou. Vo všeobecnosti sa neodporúčajú dupačky, ktoré môžu ťahať chodidlo a nožičky, ani príliš voľné a hrubé oblečenie (kombinézy), ktoré sa nazbiera a môže bábätko tlačiť. Vhodné je oblečenie z merino vlny, ktorá je termoregulačná. 

Materiály nosičov 

Materiály z ktorých sa nosiče vyrábajú sú väčšinou klasická bavlna a biobavlna. Pri šatkách je zloženie pestrejšie - merino šatky, hodvábne šatky, bambusové šatky, konopné a ľanové šatky. Pri šatkách je okrem materiálu potrebné sledovať aj gramáž šatky - v ponuke nájdete hrubé, stredne hrubé aj tenké šatky. Pre elastické šatky je typická pružná bavlna alebo biobavlna. Pre ergonomické nosiče je to najčastejšie 100% biobavlna.

Nosnosť nosičov

Väčšina ergonomický nosičov má nosnosť do 15 až 20 kilogramov. Na túto váhu sú testované a certifikované. Pri šatkách je to o niečo menej - do 15 kg. Vyššiu nosnosť majú vo väčšine prípadov len špeciálne turistické nosiče.

Typy nosičov pre deti - ktorý je najlepší?

V ponuke obchodov s výrobkami pre bábätká nájdete množstvo pomôcok na nosenie detí. Ergonomické nosiče, ktoré patria k najobľúbenejším, ale aj hybridné nosiče (predviazané šatky), rastúce nosiče, elastické či pevné šatky, ring slingy, babyvaky, Mei tai, krosná a klokanky. Medzi najobľúbenejšie nosiace pomôcky patria ergonomické nosiče, ktorým sa v tomto článku budeme venovať podrobne, ale poďme si najprv objasniť jednotlivé typy, aby sme nemiešali hrušky s jablkami

Ergonomické nosiče

Ergonomický nosič, tak ako už z názvu vyplýva, kladie dôraz na ergonómiu - správnu polohu bábätka v nosiči. Nosič má bedrový pás, dieťatko si vložíte do nosiča a prackami / popruhmi ho podoťahujete podľa potreby. Väčšina nosičov má viacero možností ako nosič nastaviť - na ramenách, na bokoch, na chrbte, v okolí nožičiek a podobne. Týmto spôsobom si nosič nastavíte presne podľa aktuálnej potreby bábätka a tým zabezpečíte spomínanú ergonómiu. 

Rastúce nosiče

Rastúce nosiče kladú dôraz na to, aby vám nosič vydržal celé nosiace obdobie. To znamená od novorodenca až po škôlkarsky vek. Je veľmi pravdepodobné, že škôlkara nebudete nosiť (takmer) vôbec, ale horná hranica váhy, pre ktorú bývajú nosiče certifikované, býva väčšinou okolo 20 kg. Rastúci nosič porastie s bábätkom do šírky aj do výšky. Chrbtová opierka býva nastaviteľná - dá sa zväčšiť odzipsovanim a látka medzi nožičkami “porastie” do šírky vďaka nastaviteľnému bedrovému pásu.

Hybridné nosiče

Hybridné nosiče sú poloviazacie šatkové nosiče, ktoré majú zapínací bedrový pás, ale zvyšok nosiča je tvorený šatkou, ktorú si uviažete podľa potreby (podľa veľkosti bábätká aj vás) tak, aby vám bolo pohodlne. Hybridné "šatkonosiče" sú akýmsi kompromisom medzi nosičom a šatkami. Z oboch si zobrali výhody - z nosiča bedrový pás a zo šatky dokonalé obopnutie bábätka. Väčšinou si ho vyberajú maminky, ktoré viac láka šatkovanie, ale zatiaľ majú obavy z na prvý pohľad zložitého viazania. 

Elastické šatky

Elastické šatky sú vyrobené z pevných a zároveň pružných materiálov. Ich najväčšou výhodou je veľmi jednoduché viazanie a ľahšia manipulácia pre začiatočníkov. Sú jemné, mäkké a príjemné na dotyk. Vďaka elasticite šatky sa ľahko doťahujú a napravíte si ich šikovnejšie ako pevné šatky. Ak hľadáte najlepšiu šatku pre novorodenca alebo predčasne narodené bábätko, elastická šatka je ideálnou voľbou. Je vhodná pre najmenšie bábätká, väčšinou od 3 kg. Na druhej strane, elasticita a pružnosť robí zo šatky vhodnú nosiacu pomôcku len pre menšie bábätká. Pri starších a ťažších deťoch ju už nevyužijete a budete potrebovať pevnú šatku alebo nosič. Horná hranica nosnosti sa pri jednotlivých modeloch líši, niekedy sa uvádza až 15 kg, ale ide skôr o certifikovanú váhu. Pre pohodlné nosenie (aby vás šatka netlačila na ramenách a bábätko neskĺzalo dolu) odporúčame elastickú šatku využívať maximálne do 9 kg.

Pevné šatky

Pri pevných šatkách je to s ich názvom trochu inak. Označujú sa síce ako pevné, ale to rozhodne neznamená, že by boli extra tvrdé alebo nepohodlné. Pevná šatka je rovnako ako elastická šatka úzky a dlhý pás špeciálne tkanej látky, ktorá sa vytvaruje podľa potrieb bábätka. Vyrábané sú z rôznych materiálov a vystačia vám pokojne na celé obdobie nosenia. Hmotnosť bábätka sa pri správnom naviazaní rozkladá tak, aby vás nebolel chrbát ani ramená. 

Pri pevných šatkách sa ešte môžete stretnúť s pojmom “zanosená” šatka. Týmto pojmom sa označujú pevné šatky, ktoré už boli používané a tým získali väčšiu jemnosť a mäkkosť. Niektoré pevné šatky takéto zanosenie vôbec nepotrebujú, iné sú po pár noseniach jemnejšie a viac nosenia im pridáva na jemnosti. 

Ring sling

Ring sling sú krátke šatky, ktoré majú na jednom konci našité dva kovové krúžky. Sú vhodné skôr na kratšie nosenie a to hlavne preto, lebo celá váha bábätka je len na jednom ramene. Tieto šatky sú veľmi praktické, rýchlo uviazateľné (v podstate sa ani moc neviažu) a bábätko má vďaka noseniu na boku lepší výhľad. Obľúbený je hlavne na rýchle a krátke nosenie a menšie presuny.  

Mei tai

Mei tai je tradičnou nosiacou pomôckou hlavne v Číne, ale svojich priaznivcov má aj u nás. Tvorí ho obdĺžnikový panel a 4 cípy látky - popruhov. Viaže sa veľmi rýchlo a jednoducho.

Krosná / Turistické nosiče

Turistické nosiče vám poslúžia hlavne pri turistike a dlhých trekoch alebo prechádzkach. Dieťa sa v nich nosí na chrbte a je posadené podobne ako na stoličke. Na trhu nájdete množstvo variant - s polstrovaním, s opierkou pod hlavičku a väčšinou aj väčší či menší úložný priestor na veci, ktoré si potrebujete zobrať na túru.

Klokanky

Klokanky sú nosiče, ktorým sa oblúkom vyhýbajte. Bohužiaľ sa nájdu výrobcovia, ktorý dokážu klokanku pomenovať ako “ergonomický nosič” aj keď ním ani zďaleka nie je. V klokanke je dieťa v podstate zavesené na rozkrok, nie je podsadené a nožičky nemá v správnej polohe (do písmena “M”). Druhou chybou je zaoblenie chrbátika, ktorý nie je zaguľatený, ale rovný. Klokanky sú pre bábätká škodlivé a nebezpečné.