Manduca - Ako rozoznať originál

Možno ste už zachytili informácie o tom, že ergonomický nosič Manduca má aj svoje napodobeniny, tzv. fejky, ktoré sa predávajú prevažne na čínskych portáloch. Bohužiaľ, je možné, že na takýto nosič natrafíte aj na bazároch od iných mamičiek, ktoré ho predávajú za veľmi priaznivú cenu oproti novému originálnemu certifikovanému nosiču.

Je veľmi dôležité aby ste sa takýmto napodobeninám vyhli, pretože nosič nie je kabelka. Nosíte v ňom dôležitý poklad, ktorý musí byť v bezpečí. Nosič musí byť z certifikovaných materiálov, aby sa bábätku nič nestalo. Pracky a upínacie klipy musia byť bezpečné a pevné, aby sa neodopli, alebo neodlomili. Látka z ktorej je nosič ušitý, je farbená farbami, ktoré musia spĺňať prísne kritéria. A podstatné je aj vaše pohodlie, precízne šitie a kvalitné prevedenie celého nosiča.

Manduca má na trhu napodobeniny, ktoré sú len veľmi ťažko rozoznateľné a preto by sme zhrnuli zopár znakov, podľa ktorých rozoznáte originál Manducu.
Napodobeniny Manduca nosičov sa priebežne menia. Bohužiaľ sa stále zlepšujú a pre laikov je čoraz ťažšie zistiť, či ide o originál.
Napriek tomu sa to rozoznať dá. Prinášame vám zopár tipov ako rozoznať originál Manducu.
Na našich fotografiách sú originály tmavomodrej a čiernej farby. Béžová Manduca je napodobenina z čínskeho obchodu.
 

Ako prvú vec, ktorú si môžete všimnúť je prešitie štítku na bedrovom páse. Originál má bedrový pás prešitý blízko pri štítku, zatiaľ čo napodobenina má prešitie oveľa ďalej od štítku. Rozdieľ je aj vo farbe štítku a vo fonte písma, ale tento rozdieľ je veľmi minimálny a len ťažko rozoznateľný. 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Ďalším znakom je prešitie na bedrovom páse. Na origináloch (tmavomodrá a čierna) si môžete všimnúť pevnejšie prešitie, "tvar" šitia, ale aj kvalitu. Béžová napodobenina je prešitá oveľa slabšie, rozdielnymi odtieňmi nití, ktoré sa miestami párajú.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na fotke je odfotená patentka, ktorou sa nastavuje výška chrbtovej opierky. Originál má po bokoch ešte prešitie, aby bola v okolí patentky látka spevnená a neroztrhala sa. Patentka je na napodobenine (béžová) navyše posunutá od kraja, čím sa spôsobilo kryvé zapnutie (viď ďalšia foto).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na fotke nižšie je vidieť zapnutú novorodeneckú vsadku. Originál Manduca (tmavomodrá) sa dá krásne zapnúť bez toho, aby vznikali záhyby, ktoré potom bábätko môžu tlačiť. Na "fejkovej" Manduce sa novorodenecká vsadka nedá zapnúť tak, aby nebola poohýbaná a krivá. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Novorodenecká vsadka má ešte jeden rozdiel a to je šírka. Oproti originálu je širšia. Aj v tomto prípade môžete vidieť krivé a slabé prešitie. Takisto aj "kostrbatý" okraj a nie súmerný oblúk.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Voľným okom sa dá ešte skontrolovať aj patentka po rozzipsovaní chrbtovej časti. Originál má patentku v dolnej tretine, napodobenina v strede. Aj kvôli tejto chybe sa novorodenecká vsadka nedá zapnúť rovno a bábätká to potom tlačí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A posledný malý detail ktorý som si na nosičoch všimla - gumička na kapucni je kratšia a nie je na koncoch zauzlená. Toto si môžete ľahko všimnúť už z fotiek v inzerátoch. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie všetko sa dá odfotiť

Originál manduca je ušitá z látky, ktorá je príjemná na dotyk. Biobavlna (organická bavlna) je v dostatočnej gramáži a je naozaj jemná a hladká. Napodobenina, ktorú som porovnávala ja, bola na dotyk ako "menčestrová" látka s vrúbkami, ktorá mala podstatne nižšiu gramáž ako originál.

To čo bohužiaľ vôbec nie je vidieť na prvý pohľad je pevnosť praciek. Na pohľad sú takmer identické, aj keď je ich pevnosť úplne iná.

Staršie "fejky"

Dávnejšie sa vyrábali menej prepracované fejky, na ktorých sa dalo veľmi jednoducho rozoznať či ide o originál alebo nie. Napríklad suché zipsy na kapucni boli prešité do obdĺžnikov. Originál ich má prešité oválne (taká slzička na ležato). Taktiež koncovky zipsov neboli kovové, ale iba z plastu.

Ak nájdete na štítku akúkoľvek gramatickú chybu, preklep, alebo chýbajúce písmeno v slove, určite máte v rukách napodobeninu. Originál Manduca nemá na štítku žiadne chyby. Čínske napodobeniny mávajú chyby prevažne v prekladoch do iných jazykov, ale už aj na tieto drobnosti si dávajú väčší pozor.

Malá rada na záver

Ak kupujete Manduca nosič z druhej ruky, vždy si pýtajte doklad o kúpe. Ak ho predávajúci nemá k dispozícii, môže si ho vyžiadať od obchodu v ktorom nosič kúpil. Eshop aj kamenná predajňa je povinná kópiu dokladu poskytnúť ak ho o to požiadate. Týmto si jednoducho overíte, či kupujete originál Manduca nosič, alebo len čínsku napodobeninu.

Ergonomické nosiče nie sú cenovo najlacnejšie, ale je veľmi dôležité, aby bolo bábätko v bezpečí. Dúfam, že vám náš článok pomôže vybrať si nosič "z druhej ruky" správne.