Elastické šatky na nosenie detí

Jednou z najčastejších otázok pri výbere ergonomickej nosiacej pomôcky je, v čom nosiť novorodenca. Ak ste si v duchu odpovedali, že v šatke, tak ste si tipli správne. Nechytajte však paniku. Po prečítaní tohto článku už nebude pre vás „šatkovanie“ takým strašiakom.

Čerství rodičia sa často viazania šatky boja, pretože to vyzerá zložito. Pravdou je, že to tak naozaj len vyzerá a zväčša už po druhom pokuse obavy opadnú. Šatka je na nosenie novorodenca ideálnou voľbou vďaka tomu, že sa dokonale prispôsobí telu dieťaťa a jeho súčasnému vývojovému štádiu.

Výhody elastickej šatky:

-          Nízka cena
-          Bezúdržbovosť
-          Ľahšia manipulácia pre začiatočníkov
-          Vhodná od novorodenca
-          Najlepšia voľba pre predčasne narodené deti
 

Pre koho je šatka určená?

Elastická šatka je vhodná už od narodenia. Od narodenia sa v nosiacom svete zväčša myslí približne 3,5 kg váha dieťaťa. Avšak elastická šatka je vhodná aj pre predčasne narodené deti a krásne im obopne ich drobné telíčko. Dá sa povedať, že nemá spodnú hmotnostnú hranicu. Horná hranica hmotnosti, pri ktorej je šatka pohodlná však nesiaha vysoko. Vzhľadom na to, že každý z nás ma inak citlivé ramená sa horná hranica určuje veľmi ťažko, avšak najčastejšie má to najlepšie za sebou už pri cca 6kg. Aj napriek tomu, že výrobca poväčšine udáva nosnosť oveľa vyššiu, pri nosení 7 kg dieťaťa už nemôžeme hovoriť o pohodlnom nosení. Pri vyššej hmotnosti má práve kvôli elasticite šatky, dieťa tendenciu klesať v šatke smerom nadol. Tento údaj zvykne mnoho rodičov odradiť, pretože chcú nosiacu pomôcku, ktorá vydrží čo najdlhšie, ideálne celé nosiace obdobie. Je ale potrebné si uvedomiť, že nič čo je ideálne pre novorodenca, nemôže byť ideálom aj pre ročné dieťa a vtedy nastávajú pri nosičoch a šatkách kompromisy.

Vďaka svojmu zloženiu je elastická šatka oproti viacerým prímesovým pevným šatkám vhodná aj pre alergikov a ľudí trpiacich ekzémom.

Výber elastickej šatky

Zatiaľ čo pri pevnej šatke je potrebné dbať na viacero faktorov ako je gramáž, väzba, dĺžka, zloženie a starostlivosť, tak pri elastickej šatke stačí pozerať na to, ktorá farba sa Vám páči. Ak sa rozhodnete kupovať elastickú šatku z druhej ruky, dávajte si veľký pozor na to, či v nej nebolo nosené ťažšie dieťatko a či nie je vyťahaná. Taká šatka by už žiaľ neslúžila tak, ako má.

Starostlivosť

Veľkou výhodou elastickej šatky je, že nevyžaduje žiadnu špeciálnu údržbu. Vďaka materiálu z ktorého je vyrobená, ju môžete prať takmer v akomkoľvek pracom prostriedku. Elastickú šatku nie je potrebné takmer vôbec žehliť, kľudne tak môžete nechať žehličku ležať na svojom mieste a vy si namiesto žehlenia užite chvíľku pre seba.

Viazanie elastickej šatky

Aj napriek tomu, že existuje nespočetné množstvo úväzov na nosenie detí v šatke, pri tomto type šatky sa odporúča používať úväz tzv. „kríž s kapsou vonku“. Vďaka nemu si môžete šatku na seba naviazať aj bez bábätka, ktoré si doň viete vložiť a opätovne vybrať bez rozviazania šatky. To ocenia rodičia prevažne pri nosení vonku, kedy treba dieťatko vybrať z šatky a opäť doň vrátiť bez toho, aby konce šatky „pováľali“ po zemi v parku. Ďalšou zásadnou výhodou elasticity a pružnosti šatky, je lepšia manipulácia pri dojčení dieťaťa.

Ak sa Vám nedarí naučiť sa viazať šatku podľa videa, nezúfajte. Nájdite si v okolí poradkyňu nosenia, poprípade regionálne podporné stretnutie  a poproste o rady tam. Často sa tam dozviete know how, ktoré vo videu len ťažko nájdete. Pri šatkovaní  totiž platí, že je lepšie raz skúsiť ako desať krát vidieť.

 

Katka Heribanová

Certifikovaná poradkyňa nosenia detí