Nosič Manduca - Recenzie

Manduca bola našim najväčším pomocníkom už pri prvom bábätku. Rovnako aj pri druhom a treťom.

Zaslúži si, aby sme o nej napísali o kúsok viac.

Manduca je ergonomický nosič, ktorý sa teší veľkej obľube už mnoho rokov. Konkrétne od roku 2002, kedy začala so svojimi prvými nosičmi. 

Od tej doby prešli Manduca nosiče úpravami a zmenami tak, že na nich ťažko hľadať chybu. Každým rokom zbierajú nové a nové ocenenia v rôznych medzinárodných testoch a súťažiach. Posledný model Manduca XT je úplná TOPka, ktorá vychytala všetky drobné chybičky do detailov.

Je vhodná už od narodenia a tak sme ho ju používali. Jednou z výhod je nastavenie presne podľa potreby - potreby bábätka aj nosiaceho rodiča. Jednoduchým nastavením bedrového pásu a ramenných popruhov sme si s manželom vedeli rýchlo vymeniť nosič a prestriedať sa pri nosení. 

Také drobnosti, ako kapucňa pre bábätko, aby nepadala spiaca hlávka, sú samozrejmosťou. Aj novorodenecká vsadka, ktorá je súčasťou nosiča a nie je potrebné kupovať nič navyše. Jedinú vec, ktorú by som odporučila dokúpiť, sú chrániče na popruhy. Bábätko ich má pri tváričke a táto časť nosiča sa často zašpiní alebo oslintá. Pohodlnejšie je prestriedať si chrániče podľa potreby.

V Manduce môžete nosiť bábätko vpredu, vzadu aj na boku. Na chrbát by som odporúčala dávať bábätko až od 6 mesiacov. Dovtedy je lepšie mať ho "pod dohľadom" (a teda má k dispozícii aj mliečny bar ;) U nás sa nosilo na chrbte až okolo 9 mesiacov a viac, kedy už boli veľkí zvedavci a potrebovali všetko vidieť.

Manduca je ergonomický nosič. To znamená, že dodržiava všetky základy správneho nosenia - chrbátik je krásne zaguľatený, nožičky sú v tvare písmena M a kolienka sú v rovnakej výške. Veľakrát vidím, že ako nevýhodu tohto nosiča spomínajú to, že sa nedá nosiť tvárou od seba. Toto nie je nevýhoda. Pri ergonomických nosičoch je to samozrejmosť. Bábätko nikdy nenoste tvárou od seba. Nie je to správne nosenie a dieťatku tým ubližujete. Viac si môžete prečítať v tomto článku.