Zavinovačky pre bábätká

Zavinovačka pre bábätko – základ detskej výbavičky

Ak čakáte bábätko, možno sa začínate postupne orientovať v tom, čo všetko bude a nebude potrebovať. To čo vyhovuje iným, nemusí vyhovovať aj vám. A tak je to aj s bábätkom – každé je iné, niečo sa páči jednému a druhému vôbec nie, ale detská zavinovačka zostáva stále v TOP 10 v nákupnom zozname budúcich mamičiek. Väčšina novorodencov zavinovanie miluje a to z toho dôvodu, že boli „zavinované“ už v brušku a tento príjemný pocit objatia im zostáva v pamäti aj po pôrode. Preto sa detské zavinovačky bežne používajú vo všetkých pôrodniciach a aspoň jednu by ste si mali zadovážiť aj domov.

V tomto článku sa dozviete:

  • Na čo mi bude zavinovačka?
  • Akú zavinovačku kúpiť?
  • Akú zavinovačku do pôrodnice?
  • Ako zavinovačku správne používať?
  • Aké má výhody a ako dlho ju treba používať?

Na čo mi bude zavinovačka pre bábätko?

Zavinovanie bábätka má svoje opodstatnenie už dlhé roky. Pre novorodencov a bábätká je veľmi dôležité. Spánok bábätka je iný ako spánok nás dospelých - počas spánku prechádza jednotlivými fázami (spánkové cykly) a my mu môžeme pomôcť prejsť týmito fázami, aby malo bábätko spánok lepší a kvalitnejší

Niekedy má zobudenie bábätka na svedomí takzvaný Morov reflex. Tento reflex, pri ktorom sa bábätko akokeby zľakne, je prirodzený a vrodený. Vymizne sám približne do pol roka od narodenia bábätka. Morov reflex sa prejavuje tak, že bábätko náhle rýchlo pohne rukami a tým sa samé zobudí. Ručičky ho vyrušia zo spánku a preberie sa častokrát s plačom. Ak nie je zavinuté. Zavinovačka mu pomôže zablokovať tento reflex a tým mu predĺži spánok

Morov reflex sa vytratí približne medzi 4.-6. mesiacom bábätka, ale zavinovanie nie je prospešné len na tlmenie tohto reflexu. Zavinovanie je pre bábätká príjemné a prirodzené aj z hľadiska "pocitu objatia", ktorý pri zavinutí novorodenci a bábätká majú. Pocitovo im evokuje objatie (tesnejší pocit) na aké boli zvyknuté už v brušku. Vo všeobecnosti je z bezpečného hľadiska odporúčané zavinovať bábätká dovtedy, kým sa nenaučia prevaľovať sa na bruško. Od tohto obdobia je bezpečnejšie zrušiť pevné zavinovanie. 

Akú zavinovačku kúpiť?

Nebojte sa, nie je to žiadna veda. V podstate záleží len na vašich preferenciách a na ročnom období v ktorom budete zavinovačku primárne potrebovať. Zavinovačky môžeme rozdeliť podľa spôsobu zapínania - na suchý zips (to sú takzvané rýchlozavinovačky), alebo klasické zavinovačky so zapínaním na šnúrovanie (šnúrovacie zavinovačky). Oboje majú svoje výhody.

Rýchlozavinovačka má svoje pozitívum obsiahnuté už v názve :) Zapnete ju naozaj rýchlo. Preložením koncov cez seba a priložením suchých zipsov je to naozaj otázka pár sekúnd. Šnúrovacie zavinovačky majú výhodu lepšieho nastavenia zatiahnutím-povolením šnúrok. Tieto zavinovačky sa používajú aj v pôrodnici, nakoľko sú novorodenci naozaj maličkí a potrebujú mať zavinutie prispôsobené ich telíčku.

Pri výbere treba zohladniť aj ročné obdobie na aké zavinovačku potrebujete. Na jeseň a zimu sú vhodnejšie páperové zavinovačky (zavinovačky s ovčou vlnou) na leto skôr vzdušné tenké bambusové, alebo bavlnené bez zateplenia. Väčšina zavinovačiek je však vhodná na použitie celoročne a tepelný komfor si upravíte oblečením bábätka.

Akú zavinovačku do pôrodnice?

Ak si chcete do pôrodnice zobrať vlastnú zavinovačku, odporúčame klasickú šnúrovaciu. Jednoducho sa prispôsobí malému telíčku, môžete mu zavinúť aj ručičky, aby sa cítilo bezpečne ako u mamy v brušku.

Dôležité pri pobyte v pôrodnici, ale aj prvé dni a týždne doma je to, že bábätko by nemalo byť v zavinovačke nonstop. V pôrodnici je ideálne prikladať si bábätko čo najviac k sebe a byť s ním “koža na kožu” – čiže vyzlečené a mimo zavinovačky. Nebojte sa bábätko vyzliesť a položiť si ho na svoju hruď. Nechajte ho dotýkať sa vás, podporíte tým dojčenie aj vzťahovú výchovu. Je úplne samozrejmé, že takéto “klokankovanie” sa nedá robiť 24 hodín denne. Potrebujete si aj oddýchnuť, nabrať sily, postarať sa aj o svoje zdravie, stravu a spánok. Zavinovačka je v tomto prípade veľkým pomocníkom a slúži ako výborný doplnok k “maminej náruči”.

Ako zavinovačku správne používať?

Použitie zavinovačiek pre bábätko je veľmi jednoduché. Rýchlozavinovačky (zavinovačky na suchý zips) sa zapínajú rýchlo a jednoducho. Bábätko položíte na roztvorenú zavinovačku a jemne mu pridržíte ruky pri telíčku. Pri menších bábätkách preložíte spodnú časť cez nožičky, tak aby to bábätko netlačilo a potom bočné strany preložíte cez seba. Hotovo. Žiadna veda.

Ak máte zavinovačku aj s kapucňou, môžete ňou prekryť hlávku bábätka, alebo použijete tenkú čiapočku.

Klasické šnúrovacie zavinovačky, ako majú aj v pôrodniciach, zvyknú mať 3 rady uťahovacích šnúrok. Jednu vo výške ručičiek, jednu na brušku a jednu pri nohách. Pamätajte, že šnúrky netreba zaťahovať veľmi silno. Bábätko má byť ako “v objatí”, aby nadobudlo pocit podobný tomu v brušku. Niekedy sa maminky snažia docieliť, aby tie malé ručičky stále nevybiehali von, ale bábätká si ich zvyknú poposúvať podľa potreby. Zavinovačka im má pomôcť jemne skorigovať prudké pohyby ručičiek, aby si neublížili alebo sa nechtiac nebudili, ale nemusia byť úplne “neschopné pohybu”.

Aké má výhody a ako dlho ju môžem používať?

Okrem pocitu objatia pre novorodencov má zavinovačka ešte ďalšie výhody, a to hlavne pre prvorodičov. Uľahčuje manipuláciu s bábätkom a bude sa vám aj tatinkovi lepšie držať na rukách. Aj pri zoznamovaní sa s rodinou, súrodencami a priateľmi ju zvyknú rodičia častokrát využiť, aby náhodou bábätku zlou manipuláciou neublížili. Zavinovačka vám dodá väčšiu istotu kým to malinké telíčko trochu spevnie a nadobudne silu.

Zavinovačka by sa mala používať približne 4 mesiace, ale je to veľmi individuálne. Nie je na to žiadna “tabuľka”, všetky informácie sú len vo forme odporúčaní. Niekedy si bábätká veľmi obľúbia zavinovačky a mamy ich používajú aj keď už nôžky trčia dávno von. Vo všeobecnosti je z bezpečnostného hľadiska odporúčané zavinovať bábätká dovtedy, kým sa nenaučia prevaľovať sa na bruško.

Zavinovačku určite využijete nielen na zavinutie bábätka, poslúži vám aj ako podložka pre bábätko, ako deka na hranie, prípadne len ako prikrývka. Roztvorená zavinovačka má štvorcový tvar, ktorý je univerzálny na akékoľvek ďalšie využitie. Tenšie bambusové zavinovačky bez zapínania vám pokojne poslúžia aj ako uteráčiť, podložka pri odgrgnutí, ale aj tenká letná deka. 
Na zavinovačku určite nezabudnite pri chystaní si detskej výbavičky. Bude to kúsok, ktorý jednoznačne využijete.