Storchenwiege - šatkový nosič od narodenia

Návod, ako nastaviť Storchenwiege nosič pre malé bábätko / pre novorodenca:

Najprv si bábätko položte na nosič a nastavte si dolnú šírku nosiča (pod zadočkom a kolienkami). Uistite sa, že bábätko má látku pekne od kolienka po kolienko, aby bolo správne ergonomicky podsadené. Malo by byť “na žabku” – to znamená  že látka je od kolienka po kolienko a nožičky sú do tvaru písmena M. Ak je rozpätie príliš veľké, nosič jednoducho skrátite/utiahnete pomocou pracky.

Ako nastaviť Storchenwiege nosič pre novorodenca

Nasaďte si bedrový pás a uistite sa, že je správne zapnutý. Pri novorodencoch a menších bábätkách si zapínajte bedrový pás vyššie. (Taký náš malý test, ktorý zvykneme používať – bábätku by ste mali dať vedieť pusu na hlavičku. Vtedy ho máte dostatočne vysoko.)

Zoberte si bábätko do nosiča a jednou rukou ho stále držte, ideálne diagonálne – od ramienka, cez chrbátik až po stehno (nebojte sa, prvýkrát to môže pôsobiť zložito, ale po prvých pár pokusoch to už zvládnete aj poslepiačky). Voľnou rukou si zdvihnite nosič pomedzi nožičky hore. (Ak máte úplného novorodenca, ktorý ešte nedrží hlavičku, môžete to robiť v miernom záklone, aby mu hlavička ležala na vás.)

Ako nastaviť Storchenwiege nosič pre novorodenca

Ramenné popruhy dáme za chrbát, prekrížime a potiahneme dopredu. Najprv jeden, potom druhý. Bábätko stále jednou rukou držíme.

Vpred uviažeme dvojitý uzol pod zadočkom bábätka. Popruhy vedieme popod nožičky bábätka, nie ponad, aby sme mu ich netlačili.

Ako nastaviť Storchenwiege nosič pre novorodenca

Ako nastaviť Storchenwiege nosič pre novorodenca

Nakoniec už len roztiahneme látku pod zadočkom tak, aby siahala od kolienka po kolienko. Bábätko podsadíme – chrbátik by mal byť jemne zagulatený do tvaru písmena C. Kolienka musia byť vyššie ako zadoček bábätka.

S každým kúpeným nosičom vám príde aj podrobný návod, ako nosič používať a nastaviť. V tomto prípade odporúčame návod určite prečítať, aby vám neunikla žiadna dôležitá informácia. V prípade, že nosič začínate používať pre novorodenca, odložte si ho aj na neskôr, zíde sa vám napríklad keď začnete nosiť na chrbte. Ak náhodou návod nemáte, môžete nám pokojne napísať a odošleme vám ho (aj keď ste nosič zakúpili u iného predajcu).

Pokiaľ sa potrebuje poradiť, alebo hľadáte akékoľvek informácie, odporúčame stránky a diskusie na overených internetových stránkach – u výrobcu alebo predajcu nosičov. V iných “mamičkovských” diskusiách a na sociálnych sieťach nebudete mať istotu, že sa k vám dostane správna rada, prípadne si z množstva rád vytvoríte chaos a nebudete sa vedieť zorientovať. Pokojne nám napíšte.

Malá rada na záver – k nosičom Storchenwiege nájdete podrobné videá k nastaveniu nosičov aj na YouTube.


Nemusíte sa báť nosič poriadne dotiahnuť. So správne dotiahnutým nosičom sa vám bude nosiť pohodlne a neposunie sa vám ťažisko nižšie. Iba v dobre dotiahnutom nosiči sa dá bábätko správne napolohovať. Keď sa predkloníte (hlavičku pridržíme), bábätko by sa od vás nemalo “odlepiť”. Netreba sa toho báť.

Najčastejšia chyba pri nosičoch býva aj tá, že bábätko nie je správne podsadené. Nezabúdajte, že kolienka musia byť vyššie ako zadoček. Musia byť do písmena M, na žabku. Zároveň by nemalo byť podsadené až moc. Na Storchenwiege nosičoch sa môžete riadiť štítkom, ktorý je v strede. Štítok je pri správnom podsadení vždy vidieť. Nie je schovaný pod zadočkom.