Spací vak - Ako vybrať správny?

Spacie vaky sa rozdeľujú podľa veľkostí od novorodeneckých s dĺžkou okolo 60 cm, až po veľkosti 130cm. Do tých najväčších sa pokojne zmestí aj útlejší teenager, alebo menšia nízka dospelá osoba. 

Dôležité je, že uvedené dĺžky sú dĺžkou spacieho vakuNeuvádzajú výšku dieťatka, pre ktoré spací vak kupujete, ako to býva napríklad pri veľkostných tabuľkách oblečenia. 

Ak má bábätko výšku 80 cm, potrebuje spací vak približne o 15-20 cm menší, pretože krk s hlavičkou sa nepočíta. Ideálne je odmerať bábätko/dieťatko od pliec po pätičky a ľahko zistíte dĺžku spacieho vaku, aký potrebujete.

Orientačnú veľkostnú tabuľku nájdete na konci tohto článku. 

Podľa našich skúseností býva prvý dojem z veľkosti spacieho vaku taký, že sa zdá byť veľmi veľký. Áno, spacie vaky pôsobia väčšie, ale je to predovšetkým tým, že spací vak má byť voľnejší a pohodlný, netlačiť bruško ani pod pazuchou a bábätko sa v ňom má cítiť maximálne pohodlne. Ako keby ste ho zabalili do perinky. 

 

Spací vak s nožičkami alebo bez?

  • Výhodou spacích vakov s nožičkami je to, že si viete patentky na nohách zahnúť podľa potreby a spací vak tak využijete podstatne dlhšie. Rozdiel medzi zahnutými a vystretými patentkami môže byť 5-10cm. Uvedené dĺžky vakov sú bez patentiek.
  • Ďalšou výhodou verzie s nožičkami je to, že deti v nich môžu chodiť, čo oceníte hlavne pri večerných vybiehačkách z postele, keď sa nevyhnutne potrebujú ísť tretíkrát napiť, alebo pri nočných presunoch k rodičom do postele :)
  • Zips po celej dĺžke je veľkým plusom pri prebaľovaní. 
  • Spacie vaky pre novorodencov a najmenšie bábätká do 6 mesiacov odporúčame skôr bez nožičiek - čiže klasický uzavretý spací vak. Je to hlavne kvôli tomu, že novorodenci majú nožičky prirodzene ešte "na žabu" a nevystierajú ich do úplne rovnej polohy. Podobne ako keď ich nosíte v šatke alebo nosiči. Pre novorodencov je preto pohodlnejší klasický uzavretý spací vak.

Aký materiál spacieho vaku vybrať?Spací vak s nožičkami 100% bavlna 

  • Jedným z najkvalitnejších materiálov, ktorý sa na výrobu spacích vakov používa, je merino vlna. Vyrába sa z vlny oviec v špeciálnom chove. Je vhodná aj pre najmenšie bábätká. Merino vlna funguje ako termostat, v zime pomáha udržiavať teplo, v lete naopak, chráni pred prehrievaním. Na dotyk je vlna príjemná a vytvorí v chladnej aj vyhriatej spálni dokonalé miesto na spanie. Skvelou vlastnosťou merina je, že takýto spací vak využijete po celý rok
  • Biobavlna je vďaka dodržiavaniu ekologických zásad pri pestovaní oveľa mäkšia a príjemnejšia na dotyk ako klasická bavlna. Pokožka vášho bábätka bude v takomto oblečení lepšie dýchať a vyhnete sa začervenaniu a podráždeniu. Kvalitu organickej bavlny potvrdzuje certifikát GOTS, ktorý zabezpečuje zákazníkom zdravé a ekologické spracovanie.
  • Bambus je niečo ako hodváb medzi detským sortimentom. Je taktiež veľmi jemný, mäkký a vhodný aj pre citlivú pokožku. Ideálny je hlavne na teplejšie obdobie. Spacie vaky z bambusu sú tenšie a vyrábajú sa bez zateplenia.
  • V našej ponuke nájdete aj spacie vaky zo 100% bavlny, ktoré sú cenovo výhodnejšie a zateplené antibakteriálnym rúnom. Sú vhodné hlavne od jesene do jari, prípadne aj na chladnejšie noci v lete.

 

Čo znamená zateplený a čím je spací vak zateplený?

Spacie vaky sú zateplené špeciálnym rúnom Valtherm s gramážou 120g/m². Toto rúno je priedušné a zároveň má tepelno izolačné vlastnosti. Vďaka ultra-tenkým vláknam je v materiáli Valtherm zabezpečená vysoká funkčnosť tepelnej izolácie aj pri redukovaných hrúbkach materiálu. To znamená, že spací vak nie je veľmi hrubý a je zároveň hrejivý. Je antialergický, neobsahuje žiadne alergény, zachováva výborné izolačné schopnosti pri opakovanom praní a má nízku nasiakavosť. 

 

Spací vak z biobavlny Hviezdičky

Spacie vaky by sa dali orientačne rozdeliť podľa veku nasledovne, ale vždy je potrebné zohľadniť veľkosť bábätka individuálne a hlavne odmerať jeho výšku. Niektorým 6 mesačným bábätkám môže byť spací vak s veľkosťou 60 cm maličký, niektorým stále voľný a poslúži ešte pohodlne niekoľko mesiacov.