Zavinovanie bábätka - Prečo zavinovať bábätko do 3.-4. mesiacov života?

Zavinovanie bábätka je dôležité. Prečítajte si prečo. Nepočúvajte už mýty a mylné predstavy, ktoré sa o tejto najstaršej technike šíria po internete a medzi mamičkami. Aj napriek tomu, že prvá skúsenosť zavinúť malého drobca môže byť pre vás i preňho náročná, nevzdávajte sa. Nielen vy, ale aj malý človiečik to budete nakoniec milovať. A čo je hlavné, budete oddýchnutí obidvaja. Spánok je totiž pre novorodenca mimoriadne dôležitý, rovnako ako pre matku po pôrode.

Pohodlné zavinutie = pokojný spánok

Poznáte to – bolesti bruška, problémy s prdíkmi, nekončiaci plač, desiatky bezsenných nocí… Skúšate všetky overené triky, no nič nepomáha. Poradíme vám. Začnite vášho drobca zavinovať, použite biely šum a uvidíte ako sa búvanie vylepší. Často sa maminky priznajú, že prvé pokusy zavinúť malého človiečika dopadli katastrofálne. Dieťatko bojovalo a ony s ním, preto to vzdali skôr, ako dali zavinovaniu ďalšiu šancu. Nebudú ho predsa nútiť robiť niečo, čo očividne neznáša. Odporúčame vám, aby ste vydržali. Prvé razy vyskúšajte vaše bábätko zavinúť, keď je pokojné a nie nervózne. Uvidíte, že nakoniec si bude sám vystierať rúčky ešte predtým, než ho začnete zavinovať.

 

Bábätká ľúbia dotyky

Koža je najväčší ľudský orgán a hmat patrí k najstarodávnejším upokojujúcim zmyslom. Pre bábätko je dotyk viac než len príjemný pocit. Zavinovanie je pre vášho drobca podobný zážitok ako nosenie v šatke alebo túlenie sa telo na telo. Výhodou zavinutia je, že obaľuje telíčko dieťatka s jemným hladkaním, ktoré ho upokojí na dlhší čas. Dávate mu ním pocit tepla, pokoja a bezpečia. Zavinovanie zároveň chráni bábätko pred nekontrolovateľnými pohybmi, trhaním vlastných končatín a ešte väčším rozrušením. Všetky tieto rýchle trhavé pohyby v ňom spôsobujú chaos. Zavinutím mu ponúknete upokojujúce objatie, ktoré akoby hovorilo „neboj sa, všetko je v poriadku“.

 

Zavinovanie v ťažkostiach

Počas stredoveku bolo zavinovanie obľúbené, pretože držalo bábätko v teple a pokoji. Rodičia tiež verili, že nezavinuté dieťatko si môže vyškriabať oči, vykĺbiť ruky alebo mať nôžky do tvaru „O“. Potom v 17. storočí prinieslo osvietenstvo dva nové trendy – vedu a demokraciu. Okrem iného to viedlo k trom chybným krokom, ktoré spôsobili, že rodičia od zavinovania upustili na nasledujúce tri storočia. Prvou chybou bola domnienka, že zavinovanie je hlúpa a zbytočná tradícia. Rozhodli tak vedci, keď odpozorovali, že nezavinuté deti si nikdy nijako neublížili. Druhou chybou bolo tvrdenie, že bábätká potrebujú voľnosť a musia žiť slobodne. Rodičia začali zavinovaním opovrhovať, lebo ho považovali za neprirodzenú formu zajatia a väznenia. Upustenie od pohodlného zavinovania ale spôsobilo, že počet jačiacich bábätiek začal rýchlo stúpať. Títo malí krikľúni čoskoro vyprovokovali chybu č. 3 – ranní vedci usúdili, že bábätká trpia v bolestiach,  preto im  začali predpisovať dva najlepšie lieky na bolesť v 18. storočí – gin a ópium. Znie to neuveriteľne, ale nervózne bábätká  boli naozaj dopované týmito silnými anestetikami.


Šesť mylných predstáv o zavinovaní

O tejto najstaršej metóde sa šíri na internete niekoľko nepravdivých informácií. Pozrime sa v skratke na všetkých šesť.

 

1. Lekári od zavinovania odrádzajúZavinovačka pre bábätko

Nie je to pravda. Americká Akadémia Pediatrov (AAP) a mnohé ďalšie inštitúcie odporúčajú zavinovanie vo svojich knihách, na webe a v prevenčných programoch. Ak sa zavinovanie vykonáva správne, môže byť účinnou technikou ako pomôcť upokojiť deti a podporiť ich spánok. Ako vám bábätko donesú po pôrode? Zavinuté.

 

2. Zavinovanie zvyšuje riziko syndrómu náhleho úmrtia bábätiek (SIDS)

Nie je to pravda. Austrálsky SIDS prevenčný program odporúča zavinovanie až do šiestich mesiacov. Zavinovanie môže v skutočnosti zabrániť syndrómu náhleho úmrtia bábätiek a uduseniu. Výskumy hovoria, že zavinuté bábätká spinkajúce na brušku majú vyššie riziko SIDS, ak sa v ich postieľke nachádza aj vankúš, a ak sú v zlom zdravotnom stave. Ďalšie nedávne štúdie poukazujú na úmrtia týkajúce sa „spánku na gauči“. Maminky preniesli svoje plačúce bábätká na gauč pretože ich potrebovali nakojiť… a potom unavené maminky zaspali. Najviac úmrtí bolo zaznamenaných medzi trojmesačnými novorodencami.

 

3. Zavinovanie by sa malo ukončiť v dvoch mesiacoch

Nie. Dva mesiace je najhoršie obdobie na ukončenie zavinovania. Niektorí doktori sa obávajú, že zavinuté bábätko, ktoré sa prevráti na bruško môže mať problém so zdvihnutím hlávky a dýchaním. Poriadne zavinutie zmierňuje trhanie rúčok vášho drobčeka a jeho pretočenie sa na bruško. Najlepší čas, keď váš drobec potrebuje zavinovanie najviac sú dva až štyri mesiace. V tomto období sa neodporúča spať na brušku. Ak sa naň vaše zavinuté dieťatko dokáže pretočiť, mali by ste spozornieť. Zoberte do úvahy tieto tri opatrenia – 1. zavinujte správne – príliš voľné zavinutie povzbudzuje k pretáčaniu bábätka. 2. používajte biely šum. 3. vyskúšajte nejaký inteligentný spací kôš.

 

4. Zavinovanie zabraňuje kojeniu

Nie, práve naopak. Zavinovanie môže kojenie podporiť. Uľahčuje bábätku prisať sa na váš prsník (ak plače, je to náročné). Tak isto môže znížiť zápaly prsnej žľazy (zlepšením spánku a kŕmenia). Jedno z amerických centier skúmalo 30-tisíc kojacich mamičiek. Chceli zistiť, prečo sa ženy vzdávajú dojčenia príliš skoro. Maminy, ktoré prestali kojiť počas prvých mesiacov tak zvyčajne urobili napríklad pre bolesti bradaviek. Zvyčajne tiež ako dôvod uvádzali, že bábätku ich mlieko nechutí, iné mali obavy, že sa im netvorí dostatok mlieka. Ak by mali tieto mamičky lepšie schopnosti upokojiť svoje bábätko, možno by pokračovali v kojení tak dlho ako plánovali.

Napriek očividným výhodám piatich Šhhh (zavinovanie, tíšenie, hojdanie, kojenie, polohovanie na bruško – poloha tigrík), niektoré aktivistky podporujúce dojčenie hovoria o opaku. Špekulujú, že zavinovanie spôsobuje bábätkám paniku, vedie matky k ignorovaniu svojich drobcov namiesto toho, aby ich držali koža na kožu a znižuje počet nočných kŕmení, ktoré vedú k podvýžive. Všetky tieto obavy môžeme zamietnuť.  

 

5. Zavinovanie môže vaše bábätko prehriať

Nie. Riziko prehriatia nehrozí, pokiaľ dieťatko nezabalíte do viacerých vrstiev, nespinká v príliš vykúrenej izbe (najlepšia teplota je okolo 20 až 22 stupňov Celzia) alebo nemá oblečenú čiapočku (riziko skĺznutia na tváričku). Niektoré maminky si myslia, že bábätká potrebujú mať v miestnosti takú teplotu, akú mali v brušku. Prehriatie môže spôsobiť, že vaše dieťatko bude nepokojné, môžu sa mu objaviť potničky a zvýši sa riziko SIDS. Vyskúšajte overené tipy, ako tomu predísť – skontrolujte ušká a krk, nedávajte mu na seba viac prikrývok, nepoužívajte elektrické ohrievacie podložky… Len na doplnenie – aj podchladenie môže zvýšiť riziko SIDS.  

 

6. Zavinovanie môže spôsobiť problémy s bedrovými kĺbikmi  

Určite nie, ak zavinujete vaše bábätko správne. Najlepší americkí pediatri a experti na bedrové kĺbiky podporujú rodičov v tom, aby svoje bábätká zavinovali. Ale len v prípade, že to robia správne. Dôležité je, nezavinovať nôžky natesno dokopy ako cigaru.

 

Rada na záver

Ako všetko, je vhodné bábätko nosiť aj koža na kožu, využívať aj nosič, či šatku. Avšak občas sa potrebujeme ísť aj vycikať, najesť, či osprchovať a ani v noci nemôžete predsa dieťatko nosiť v šatke celú noc.

Zapamätajte si, že zavinovanie sa musí vždy vykonávať správne. Predídete tým prehriatiu bábätka či jeho pretočeniu sa na bruško. Dávajte si pozor, aby zavinutie nebolo príliš voľné alebo naopak  až priveľmi tesné. A  vaše bábätko sa vám odvďačí pokojným spánkom.

 

Inšpirované Harvey Karpom.

Uspávanie bábätka - ako na to?