Ako uspať bábätko?

Zaspávanie a uspávanie bábätka – ako na to?

Na spôsobe zaspatia vášho bábätka veľmi záleží. Naše bábätká uspávame a ukladáme na spánok rôznymi spôsobmi. Môže to byť dojčenie, hojdanie na rukách, položenie do postieľky, uspatie v nosiči alebo šatke a mnohé iné spôsoby zaspatia bábätka.

Hneď na začiatok si potrebujeme povedať jednu dôležitú vec. Neexistuje správny a nesprávny spôsob zaspávania bábätiek. Každý spôsob je krásny. Spánok je primárna biologická potreba nás všetkých a potrebujeme ho rovnako ako jedlo.

Na úvod zopár základných informácií o tom, ako funguje spánok bábätka.

Ak sa rozprávame o spôsobe zaspávania bábätiek, tak vzhľadom na to, ako spánok funguje má spôsob zaspatia vplyv na to, ako následne bábätko v noci spí. Detský spánok (a aj ten náš) funguje na princípe spánkových cyklov. Striedajú sa nám fázy tzv. REM a NREM spánku.

Počas fázy REM je náš spánok ľahší a skôr nás niečo zobudí alebo vyruší. V tejto fáze spánku väčšinou snívame. V REM fáze je telo paralyzované, dieťatko hýbe rýchlo očkami, aj keď sú zavreté (Rapid Eye Movement). Výskumy potvrdili, že v tejto fáze dochádza k veľkému vývinu mozgu. Od narodenia po približne 3.-4. mesiac života bábätka tvorí REM spánok približne 50% celkového spánku novorodenca a postupne sa jeho pomer k NREM spánku znižuje a začína prevládať NREM, teda hlboký spánok.

NREM spánok je hlboký spánok, kedy spíme tvrdo. NREM spánok má tri fázy a počas neho je bábätko ťažšie zobuditeľné. Vo fáze 3 je napríklad bábätko nezobuditeľné, pokiaľ nedostane naozaj silný impulz pre zobudenie. V jednotlivých fázach tohto spánku môže dochádzať k zmäteným prebudeniam a nočným desom.  

Fázy spánku dieťatka

 Tieto fázy sa striedajú pravidelne aj u našich detičiek. Keď prejde cyklus striedania týchto fáz, nastáva jemné prebudenie. Vtedy naše dieťatko sleduje a kontroluje stav. Potrebuje väčšinou, aby všetko bolo tak, ako keď zaspalo. A tu nastáva „zádrhel“. Ak totiž nenájde stav, ktorý malo pri zaspávaní, budí sa (väčšinou s veľkým plačom). Toto môže nastať v noci aj každú hodinu alebo každé dve hodiny. Cez deň to môže spôsobiť krátke spánky tzv. catnaping. Hovoríme preto o takzvanej “spánkovej asociácii” spôsobe, s akým si dieťatko svoje zaspávanie a znovuzaspávanie spája. Niektoré detičky sú od svojho spôsobu zaspatie závislé viac a iné menej. SPÔSOB ZASPATIA MÁ TEDA DO URČITEJ MIERY VPLYV NA TO, AKO PRERUŠOVANE NAŠE DETI SPIA.

  

Denný spánok bábätka

Bábätká po 3.-4. mesiaci (po 3.-4. mesačnej spánkovej regresii) začínajú postupne vchádzať najprv do NREM fázy spánkového cyklu a až potom do REM a tak sa to stále opakuje.

Deti sa v noci najčastejšie budia pri prechodoch z týchto fáz okolo: 22:00-23:00, 01:00, 03:00 a nad ránom, keď je spánok najľahší. Najhlbší spánok majú deti od zaspatia do približne polnoci, následne prichádza stredne ťažký cyklus spánku a nad ránom okolo 04:00-06:00 už niektoré deti zobudí aj malé šuchnutie.

Spánkový cyklus bábätka sa počas jeho veku vyvíja a predlžuje sa postupne z 40-45 minút až na 90 minút v približne predškolskom veku. Spánkové cykly cez deň sú kratšie a v noci sú dlhšie. Preto sa vám možno bábätko cez deň budí každých 30-40 minút, ale v noci každú 1-2 hodiny.

Uspávanie bábätka - ako na to?

 

Je časté nočné budenie bábätiek normálne? Koľko budení je v poriadku?

Fyziologicky je jemné prebudenie pri prechode z fázy do fázy (cyklu do cyklu) normálne a prirodzené. Bábätká sa tiež v noci budia z rôznych dôvodov a nie je to len od hladu. Preto je normálne, že tzv. “nočné rodičovstvo” k prvým mesiacom života nášho dieťatka neodmysliteľne patrí.

Spôsob zaspatia bábätka má teda tiež vplyv na to, koľkokrát bábätko bude potrebovať tento (alebo iný) spôsob v noci opäť. Ak teda vaše dieťatko zaspáva pomocou dojčenia (čo je absolútne v poriadku), je potrebné počítať s tým, že bude potrebné bábätko v noci dojčiť pri menšom aj väčšom zobudení opäť, aby zaspalo a že to môže byť častejšie. Ak bábätko zaspí napríklad vedľa vás pri spievaní a hladkaní v postieľke, viaceré cykly si v noci pravdepodobne spojí, lebo to už zvládlo pri zaspávaní. Nezobudí sa teda 10krát, ale 2-3krát.

Bábätko totiž maminku cítiť potrebuje, avšak je aj natoľko múdre, že keď vie ako, tak sa medzi spánkovými cyklami prenesie aj bez vašej pomoci a ak bude menšiu pomoc potrebovať, zavolá. 

Normálny detský spánok – koľko budení je už vela?

Je veľmi dôležité, aby rodičia mali primerané očakávania voči veku a spánku svojho bábätká. Nečakajte teda od vášho 3 mesačného alebo ročného dieťatka, že musí prespať noc. Je úplne normálne, ak sa párkrát zobudí.

Na základe Hysingovej štúdie (2015) sa väčšina detí budí 0 až 3krát vo veku 6.-18. mesiacov. Podobná štúdia Paavonen et al. zistila že približne 75% detí sa budí 3 krát. Toto budenie je typicky považované za normálny nočný spánok. V prípade, že sa zdravé bábätko/dieťa budí častejšie, jedná sa pravdepodobne o narušenie spánku z dôvodu rušivej spánkovej asociácie alebo nevhodného režimu, či spánkovej hygieny, zdravotného problému. Dieťa môže aj v tomto veku spávať celú noc, ale je prirodzené a normálne, ak sa v noci zobudí.

Každé dieťa je v tom, čo kedy zvládne iné a každý rodič je iný v tom, ako to cíti a ako by to chcel. Samozrejme je dôležité pamätať na obdobia spánkovej regresie, prípadne na zhoršenie spánku v dôsledku choroby alebo potreby rodiča. Sú to stále deti. Avšak dlhodobé časté nočné budenie môžeme považovať za pediatrickú insomniu, resp. spánkový problém z dôvodu rušivej spánkovej asociácia, ktorú je vhodné riešiť.

Štúdie potvrdili, že zlepšenie spánku a kvality spánku celej rodiny prispieva k zlepšeniu vzťahu matka-dieťa, otec-dieťa, matka-otec. Je to preto, lebo rodičia aj dieťa sú viac oddýchnutí a menej nervózni, dni si užívajú a nielen unavení preživajú.

 

Spánok je veda a to, ako naše detičky spia vplýva veľké množstvo faktorov ako napr.:

-spánková hygiena

-spôsob zaspatia

-miesto spánku

-aktuálny stupeň psychomotorického vývinu

-zdravie (reflux, kolika, alergie)

-štruktúra denného spánku

-attachment, psychika rodiča, rodinné zázemie a mnohé iné.

 

Uspávanie novorodenca na rukách

Každý to máme inak a každému funguje niečo iné. Uspávanie na rukách je častý spôsob, akým uspávame naše ratolesti. Často sa stretávame s tým, že si rodičia myslia, že robia chybu, ak uspávajú bábätko na rukách. Tu je naozaj veľmi dôležité povedať, že uspávanie napr. na rukách nie je žiadna chyba ani zlozvyk. Je to úplne v poriadku. Najmä v prvých týždňoch a mesiacoch života bábätka je úplne prirodzené, že bábätká  takto uspávame a následne, keď príde čas, tak to zmeníme. 

Mnohým rodinám to funguje, dieťatko zaspí rýchlo a cez deň aj v noci spí dobre, nebudí sa príliš často, denné spánky sú pekné dlhé a všetci sú, primerane veku bábätka oddýchnutí. Preto povedať jednoznačne, že je uspávanie na rukách zlé, nie je vôbec na mieste.

Na druhej strane  si musíme povedať aj ďalší fakt, a to, že v niektorých prípadoch uspávanie na rukách aj nefunguje, prípadne spôsobuje, že sa dieťatko v noci nonstop budí na to, že ho rodičia položili. Rodičia v noci hojdajú prakticky nonstop, vôbec sa nevyspia a často maminky, a ockov už bolia kríže/chrbtice, najmä, keď sú už detičky ťažšie. Je úplne v poriadku to zmeniť. Nie, nemôžete dieťatko položiť do postieľky a odísť, už sa nevrátiť. Je milión iných spôsobov, ako to urobiť. Ale vedzte, že je v poriadku zmeniť spôsob uspávania ak nefunguje, vám už nevyhovuje (lebo napr. odchádzajú kríže) alebo spôsobuje dlhodobé nevyspatie a vyčerpanie dieťatku alebo/a vám.

Zmeniť uspávanie na rukách na zaspávanie na posteli, či v postieľke viete urobiť rôznymi spôsobmi, v závislosti aj od veku bábätka, či dieťatka. Predtým než začnete, sa však uistite, že máte správne nastavenú spánkovú hygienu, prvky bezpečného spánku, či štruktúru denného spánku. Následne viete postupným uberaním pomoci dieťatko pomaly presunúť z rúk na želané miesto spánku. Existujú rýchlejšie aj postupnejšie prístupy, avšak vždy viete zostať responzívny.

Zuzka Guzmická z Lepší spánok bábätiek:

“Som zástancom zlatej strednej cesty prístupu k spánku. Preto nebudem nikdy tvrdiť, že budenie 10krát za noc (alebo každú hodinu) u zdravého dieťatka je v poriadku (že to tak má byť), rovnako ako nepovažujem za nevyhnutné, aby bábätká v útlom veku prespali noc.

Pri mojom poradenstve vieme s rodičmi veľmi časté budenie zredukovať aj bez zmeny v spôsobe zaspávania na tie 3-4 razy, častokrát je ale potrebná aj táto zmena.

Moja cesta je ZLATÁ STREDNÁ CESTA.”

Ako uspať bábätko?

Adair R, Bauchner H, Philipp B, Levenson S, Zuckerman B. Night waking during infancy: role of parental presence at bedtime. Pediatrics. 1991;87(4):500-504.

Anuntaseree W, Mo-suwan L, Vasiknanonte P, Kuasirikul S, Ma-a-lee A, Choprapawan C. Night waking in Thai infants at 3 months of age: association between parental practices and infant sleep. Sleep Med. 2008;9(5):564-571. doi:10.1016/j.sleep.2007.07.009

Tikotzky L, Sadeh A. Harefuah. 2009;148(5):342-348.

Schwichtenberg AJ, Goodlin-Jones B. Causes and correlates of frequent night awakenings in early childhood. Int Rev Neurobiol. 2010;93:177-191. doi:10.1016/S0074-7742(10)93008-0

Stefania Sette et al, Predictors of sleep disturbances in the first year of life: a longitudinal study, 2017

Paavonen EJ, Saarenpää-Heikkilä O, Morales-Munoz I, Virta M, Häkälä N, Pölkki P, Kylliäinen A, Karlsson H, Paunio T, Karlsson L. Normal sleep development in infants: findings from two large birth cohorts. Sleep Med. 2020 May;69:145-154. doi: 10.1016/j.sleep.2020.01.009. Epub 2020 Jan 20. PMID: 32087408.

Hysing M, Harvey AG, Torgersen L, Ystrom E, Reichborn-Kjennerud T, Sivertsen B. Trajectories and predictors of nocturnal awakenings and sleep duration in infants. J Dev Behav Pediatr. 2014;35(5):309-316. doi:10.1097/DBP.0000000000000064