Ako správne používať nosič Manduca

Ako správne nastaviť nosič tak, aby bolo bábätko v ergonomickej polohe a aby bol pre vás maximálne pohodlný? Pozrite si ukážky a videá k Manduca nosičom.

Ako používať nosič Manduca

Výhodou Manduca nosiča sú tri polohy nosenia – na bruchu, chrbte i na boku. Vpredu sa bábätko môže upokojiť pri počúvaní tlkotu srdca tak ako bolo zvyknuté z bruška. Nosenie vzadu je pohodlné napríklad na turistiku a nosenie na boku je ďalšou možnosťou využitia, ak chceme mať bábätko pri sebe a zároveň mať voľné ruky a dopriať mu výhľad dopredu.

Nasadiť nosič Manduca určite zvládnete, je to veľmi jednoduché. Každé balenie obsahuje podrobný návod ako správne používať nosič Manduca.

  1. Ako prvé si zapneme bedrový pás, ktorý si dotiahneme tak, aby nám bolo pohodlne. Bedrový pás by mal byť približne vo výške vášho pupku, aby malo dieťatko dostatočne zaguľatený chrbátik. Pracka na bedrovom páse je zabezpečená trojbodovým bezpečnostným zapínaním, nemusíte sa preto báť, že by sa vám nosič rozopol. 
  2. Potom vložíte dieťatko tvárou k vám a zároveň, pokým jednou rukou pridŕžame dieťa, druhou si nasadíme ramenné popruhy.
  3. Zapneme pracku na chrbte a podoťahujeme pásy tak, aby nosič dostatočne obopínal dieťa.

 Zapnite bezpečnostný pás

Ako nosiť ergonomicky

Dôležité pri nosení dieťaťa je správne ergonomické nosenie. Nožičky vytvárajú písmeno M a chrbátik je zaguľatený. Látka medzi kolienkami siaha od kolienka po kolienko (je vystretá). Zároveň je dôležité je nosiť bábätko vždy tvárou k nosiacemu. Či už je vpredu, alebo na chrbte, vždy majte bábätko otočené tvárou k vám.

Prečo nie je vhodné nosiť dieťa tvárou od seba?

Pri nosení dieťaťa s tvárou smerom od nosiaceho dochádza k nefyziologickej polohe, ktorá vytvára tlak na vnútorné stehná dieťaťa a spodnú časť chrbtice. „Klokanky“ nezabezpečujú správnu oporu nôh, ktorá môže spôsobiť, že sa dojčatá „vyklopia“ dozadu a umiestnia ich do nebezpečnej „dutej zadnej polohy“. Na ramená dieťaťa a zároveň aj hrudník je vyvíjaný tlak, ktorý môže podporiť zatiahnutie ramien a o to viac prehĺbiť chrbát. Z dôvodu slabých brušných svalov a nepostačujúcej podpory nôh je tak chrbtica narovnaná a často hypertextovaná. V prípade, že dieťa zaspí, neergonomický nosič poskytuje nesprávnu oporu hlavy a krku. Hlava dieťaťa nie je v takomto nosiči dostatočne fixovaná, dochádza k drobným otrasom hlavy, a teda k neúmernému namáhaniu ciev ale aj neurologických centier.

Manduca je nosič, ktorý vďaka tvaru a strihu patrí medzi ergonomické nosiče. Pri správnom nastavení a dotiahnutí pásov je dieťatko nosené ergonomicky a v správnej polohe. Ak si nie ste istá nastavením nosiča, môžete sa obrátiť na poradkyne nosenia vo vašom okolí, alebo nájsť skupinové stretnutia, kde vám poradia iné maminy, ktoré majú s nosením dlhoročné skúsenosti. Veľmi nápomocné sú aj videá, ktoré si môžete pozrieť v pohodlí domova a opakovane si pustiť tie časti, ktoré sa vám zdajú náročnejšie. Z našich skúseností však môžeme povedať, že nastavenie nosiča naozaj nie je náročné a po čase sa pre vás stane samozrejmosťou, ktorú zvládnete za pár sekúnd.

Manduca nosič - návod ako si nastaviť nosič správne a ako skontrolovať či je dieťa v správnej polohe.

Manduca nosič - návod ako správne nosiť novorodenca

Hľadáte ideálnu nosiacu pomôcku pre novorodenca? Pozrite si elastické šatky Manduca určené pre najmenšie bábätká.