Montessori hračky znamenajú tvorivé detstvo

Prečo práve montessori? Prečo nie obyčajné plastové hračky z bežného hračkárstva? Prečo mám dať za jednu hračku viac, keď ich za pár eur môžem mať plnú tašku? Nuž preto... lebo práve hračky tvoria detstvo. Aké ho chceme pripraviť svojim deťom?

Hra je nezastúpiteľnou aktivitou prvých rokov dieťaťa. Sprevádza nás vlastne celý život, ale práve na začiatku, vtedy, keď sa utvára osobnosť, tvorí hra podstatnú časť detského prejavu.

Hra sa spája s osobnosťou dieťaťa. Pomáha mu dávať najavo to, čo prežíva vo svojom vnútri. Tvoriť hodnoty. Vyjadrovať záujmy. Vymedzovať sa a odlišovať. Spoznávať svet okolo seba. Hra zároveň významne tvorí a obohacuje osobnosť dieťaťa.

Koľko kamarátov z čias vášho detstva sa dnes živí prácou, ktorá bola v detstve ich najmilšou hrou? Koľko vašich kolegov, známych, ktorí v detstve hodiny rozoberali otcovo staré rádio, má dnes firmu na opravu počítačov? Koľko kamarátok, ktoré v detstve posadili macíka a bábiku za stolík a nanútili im šlabikár, dnes pracuje v školstve?

Hra utvára detstvo, detstvo utvára život. A hra je pevne spätá s hračkami. Áno, možno sa dá zopár hračiek nahradiť darmi prírody či vlastnými výtvormi. Ale nakoniec bude dieťa aj tak túžiť po hračke, ktorú bude milovať, starať sa o ňu, ktorá bude mať citovú hodnotu.

Dizajn bez názvu

To, čo sa v detstve môže naučiť o svete, sa začne učiť pri hre. Vystačí si s plastovými panáčikmi, ktoré sa po jednom použitý zničia a postrácajú? Alebo sa bude vytrvalo nudiť pri hre so zbierkou autíčok, a zazerať po tom jedinom kamarátovom.

Dieťa si samozrejme dokáže vážiť a pohrať sa aj s lacnejšou hračkou. Ale nie je charakteristickým znakom dnešných detí to, že sa neustále nudia, máločo si vážia a pri hre si ani chvíľu nevystačia bez pomoci rodičov? Záplava jednorazových hračiek, ktoré však nemajú viac ako jedno využitie, nakoniec splní len jediný účel: nikto sa s nimi nehrá.

Nebolo by lepšie, keby výbavu detskej izby tvorilo niekoľko krásnych kvalitných hračiek, ktoré umožnia mnoho spôsobov hry, a pri ktorých sa hranie ľahko premení na učenie?

Namiesto konzumu, ktorý ničí rodičovské nervy (zas raz nekonečné večerné upratovanie) a peňaženku (lebo pár eur každú chvíľku je nakoniec veľa peňazí za nič) by sa naši najmenší hrávali s hračkami, ktoré umožňujú najrôznejšiu obmenu hry, učí ich predstavivosti, rozvíja zmysel pre priestor, logiku a trénujú jemnú motoriku.

Montessori hračky sú pri hre najlepšími sprievodcami a učiteľmi detí. Sú príjemné na dotyk, krásne farebné, estetické a vďaka kvalitnému vypracovaniu vašich malých zabavia na celé roky. Nechýba im množstvo detailov a kreatívnych prvkov, ktoré môžu deti pri hre objavovať. 

Menšie množstvo paradoxne znamená, že sa deti naučia objavovať možnosti, ktoré hračka má. Z dreveného safari sa raz stane zoo, inokedy farebná veža, alebo spolu s mamou začne malý objaviteľ spoznávať farby a tvary.

Dizajn bez názvu (1)

Starších súrodencov zabavíte netradičným človeče, kým sa mladší budú hrať so skladačkou na triedenie tvarov. Dievčatá budú nadšené z prevliekacej hry s princeznovským motívom, chlapci ocenia preklápaciu autodráhu.

Od náučných puzzle, zvieratkového domina či magnetického labyrintu sa nebudeme vedieť odtrhnúť ani my, dospelí. Hrať sa budú chcieť aj bábätká. Tie sa potešia látkovým zvieratkám, ktoré sa premenia na milovaných mojkáčikov, či netradičným dreveným hrkálkam.

Je čas jarného upratovania. Bez váhania urobte poriadok v detskej izbe a vybavte ju hračkami, ktoré vaše deti očaria krásou, nápaditosťou a hrou plnou fantázie. Nič sa nestane, ak takúto zbierku hračiek doplníte o bábiku, medvedíka či vytúžené autíčko. Deti sa naučia to najdôležitejšie - hrať sa s radosťou, predstavivosťou a vážiť si hračky, ktoré majú.

Darčeková sada pre bábätká od 7 do 12 mesiacov

Montessori box pre bábätká 7-12 mesiacov