Tipy na darčeky - Hračky pre bábätká

Vybrať správny darček pre bábätko môže byť niekedy ťažšie ako sa zdá. Väčšie deti si už vedia povedať čo sa im páči a čo im spraví radosť. Ten malý drobček ešte nie. Preto sme pre Vás pripravili krátky zoznam našich odporúčaní – tipy na darčeky pod stromček. Tieto tipy nie sú len také hocijaké. Postupovali sme s ohľadom na psychomotorický vývin bábätka, jeho potreby a schopnosti v jednotlivých mesiacoch. Je dôležité aby sa im do rúk dostali hračky, ktoré sú bezpečné, kreatívne, vizuálne zaujímavé a ktoré im pomôžu napredovať. 

Hračky pre najmenších (3.-6. mesiacov) - prvé hračky pre bábätko

Bábätko v prvých mesiacoch objavuje svet okolo seba. Rúčky má najprv iba zovreté do pästičky, ale postupne už dokáže náhodne chytiť predmet do rúk. Čiastočne dokáže sledovať predmety očami a už vám vie venovať krásny úsmev, keď ho niečo poteší. Zdokonaľuje sa vo všetkých smeroch – počúva zvuky (obracia sa za zvukom), snaží sa uchopiť hračky do rúk, obzerá si ich a ochutnáva všetko čo sa mu podarí dostať do úst. 6 mesačné bábätko už vie uchopiť hračku do rúk cielene a pohrať sa s ňou aspoň na chvíľku.
V tomto období bábätka, treba brať do úvahy hlavne bezpečnosť hračky, ale aj jej veľkosť – aby bola vhodná tak akurát do rúčky.
Bezpečnosť hračky spočíva v materiáloch z ktorých sú vyrobené (odporúčame uprednostniť prírodné materiály, ako napríklad kaučuk, potravinárske materiály alebo 100% biobavlnu), ich veľkosť a prevedenie.
 

Za nás vyhrávajú kaučukové hryzátka, mojkáčiky z biobavlny a hračky s rôznymi výbežkami a povrchmi, ktoré pomasírujú ďasienka. Obľúbené sú aj šuštiace prvky, ktoré nájdete napríklad na Tikiri dráčikoch a jednorožcoch

Tipy na hrač

Ideálnou voľbou sú aj hrkálky z kvalitných prírodných materiálov – napríklad z dreva. Pri výrobe týchto hračiek sú používané len kvalitné materiály, nezávadné farby a spĺňajú najprísnejšie bezpečnostné nariadenia. Hrkálky podporujú zmyslové vnímanie detí. Obracajú sa za zvukom a postupne objavujú súvislosť medzi pohybom rúčky a zvukom, ktorý hrkálka vydáva. 

Hrkálky pre najmenších

Hračky od 6 mesiacov

Polročné dieťatko už pomaly začne samo sedieť a možnosti hrania sa sa opäť rozšíria o ďalšie skvelé hračky. K prvým hračkám patria jednoznačne aj knižky, ktoré odporúčame všetkými piatimi. Knihy pre bábätká majú väčšinou pevné strany, aby vydržali aj náročnejšiu manipuláciu a prípadné ochutnávanie. Majú zaoblené rohy, aby si bábätko neublížilo a na jednotlivých stranách nájdete jednoduchší obrázok, aby aj najmenšie deti zvládli postupne vyslovovať či už slabiky, alebo celé slovíčka. Novinkou sú aj momentálne veľmi obľúbené kontrastné knižky, ktoré sú farebne ladené do čierno-bielej kombinácie. Tieto kontrasty sú pre detské očko lepšie viditeľné - ľahšie zaostria na obrázok v knižke. 

Knižky pre bábätká

Hračky pre najmenších - od 1 roka

Sediace bábätko sa už dokáže pohrať aj so stohovacími hračkami. Ak ich ešte doma nemáte, jednoznačne odporúčame doplniť aj tento druh hračky. Ide o skladanie jednotlivých dielikov na seba, či už sú to krúžky, kocky, misky alebo iné tvary. U detí je táto hra veľmi obľúbená. Precvičia si jemnú motoriku pomocou stavania pyramíd od najväčších po najmenšie. Tieto hračky majú výhodu aj v tom, že sú všestranne použiteľné. Napríklad Mushie skladaciu vežu využijete aj ako hračky do vane, hračky do piesku, ako misky pri kŕmení plyšových kamarátov a bábik, ako schovávačku pre iné malé hračky, alebo ako slalom pre autíčka. Deti si vo svojom kúzelnom svete nájdu aj ďalšie spôsoby hrania sa. Základné zručnosti získané pri stohovaní hračiek sa stávajú základom pre zložitejšie úlohy do budúcna.

Stohovanie predmetov deťom pomáha rozvíjať predstavivosť, priestorové vnímanie, logické myslenie a hlavne jemnú motoriku zábavnou formou. Popritom si môžete precvičiť farby a tvary. Tieto hračky sú samozrejme certifikované, neobsahujú žiadne škodlivé látky a sú 100% recyklovateľné. Nemusíte mať obavy ani z ochutnávania a obhryzkávania. 

Hračky pre najmenšie bábätká

Prvá bábika pre najmenších

Bábika patrila už odjakživa k hlavným hračkám pre dievčatká. Kedysi to bola skôr jediná hračka pre dievčatká. Taká klasická, ručne ušitá od babičky. S vôňou látok, ktoré sa doma ponachádzali. Kúzelná látková bábika, ktorá s nami putovala v ruksačiku na výlety, ktorá s nami spala každý večer v posteli a  sedela vedľa nás za jedálenským stolom. Bola našou najväčšou kamarátkou, mojkáčikom a podľa potreby aj vankúšikom. Taká pravá ozajstná látková bábika, ušitá s láskou. Áno, dnes nájdete na trhu kopu plastových variantov, dokonca aj na baterky, s množstvom funkcií, cikaním, plakaním a svietiacimi cumlíkmi. To už ale nemá taký ten láskový nádych a príchuť tradície klasických bábik pre deti. Takých, ktoré sú jemné a mäkké. Netlačia nás v posteli. Môžu ísť všade s nami. A mamina im operie fliačiky, ktoré sa na potulkách s nami pritrafili. Bonikka bábiky sú ručnou prácou. Majú krásne ušité tváričky, na ktoré sa musíte usmiať keď ich zbadáte. Majú len mäkké jemné časti. Nádherné farebné šaty a vlásky. Radosť pritúliť sa k nim.

Bonikka bábiky sú ideálnou prvou bábikou pre najmenších. 

Bábiky pre najmenších + daarček

Darčeková poukážka

Ak sa neviete rozhodnúť, čo by drobca potešilo najviac, čo doma majú a čo nemajú, darčeková poukážka na hračky je určite dobrým riešením. Prípadne ňou môžete doplniť iný malý darček. Poukážky potom rodičia môžu využiť na čokoľvek z našej ponuky, pokojne aj o pár mesiacov alebo o rok. 

 

Darčeková poukážka Hračky pre deti