Začnite kontaktom: Dojčenie nie je iba kŕmenie (2.časť)

DOJČENIE NIE JE IBA KŔMENIE

V dobe, keď máme za sebou desaťročia nedojčenia, mnohí z nás vyrástli na umelom mlieku a separácia sa považovala za prípravu na samostatnosť, je stále pomerne revolučný nielen koncept kontaktnej/vzťahovej výchovy, ale aj dojčenie. Dojčenie zďaleka nie je iba spôsobom výživy. Samotné satie na prsníku pomáha pri vývoji mozgu, ale napríklad aj pri správnom rozvoji ústnej dutiny, čeľuste a zubných oblúkov. Aj v prípade, že dojčenie úplne nefunguje, má preto zmysel bábätko popri dokrmovaní nechať sať na prsníku. A potom je tu ďalší významný rozmer. Blízkosť, teplo, miesto, kde je dobre, bezpečne, kde sa dá zvládnuť nepohodlie malého človeka, ktorý sa ešte len zoznamuje so svetom. Neviete si predstaviť, čo všetko si také bábätko rieši dojčením. Ak dojčenie funguje, máte postarané o plné bruško, dobrý spánok, intenzívny kontakt a šťastné a spokojné bábätko. Aj preto je v akejsi pomyselnej hierarchii nástrojov vzťahového rodičovstva také dôležité.

Ak dojčenie funguje... nuž, ale niekedy sa čerstvá mama vráti domov z pôrodnice a do pár dní sa všetko zrúti. Krehká istota, ktorú mala v nemocnici, pocit, že mi predsa vždy niekto pomôže, je preč. Je s bábätkom sama, a keď je nespokojné, prichádzajú obavy, frustrácia, panika. Mnoho žien má, žiaľ, skúsenosť, že sa dojčenie stalo obrovským stresom, a spolu s ním vlastne aj celá starostlivosť o ich dieťa. Tak, ako je v nej dojčenie mimoriadne cenným nástrojom, vedia sa totiž problémy s ním prejaviť na celkovom správaní bábätka. Plač, nespokojnosť, hlad, "pučenie sa", problémy s bruškom, večerné "koliky". Za týmto všetkým môže byť problém s dojčením, ku ktorému sa môže pridať ešte pár faktorov a máte tu klbko problémov. Niekedy ich rozmotajú skúsenejšie kamošky či staré mamy. Ak ale na to zostane žena sama, môže sa pocit šťastia rýchlo strácať pod ťarchou pocitu prehry.

 

Nikto z nás učený z neba nespadol. Platí to aj pri rodičovstve, materstve, dojčení. Matky sa učia dojčiť dojčením a aj deti sa učia dojčiť dojčením.  Ešte predtým, ako by zúfalá žena mohla skĺznuť do sebaobviňovania a riešenia otázky, či je dobrá mama, treba veľmi nahlas zakričať: nie je to vaša vina. Pod problémy s dojčením sa podpisuje množstvo faktorov a začínajú sa často už v pôrodnici. Stále sa dá veľa zachrániť aj po príchode z nej či v nasledujúcich dňoch či týždňoch. Netreba sa báť požiadať o pomoc.

Profesionálne laktačné poradkyne pracujú s najnovšími poznatkami v tejto oblasti a vedia zistiť príčinu ťažkostí a pomôcť ju odstrániť. Vedia žene ukázať nielen to, ako bábätko správne držať pri dojčení, aby sa čo najlepšie prisalo a výdatne napilo, ale aj ju naučiť rozoznať, či dieťatko naozaj pilo a či pilo dostatočne. Vedia navrhnúť spôsob dokrmovania, ak je to potrebné a tiež poradia, ako sa dá zvyšovať tvorba mlieka. Vedia rodičom pomôcť s manažmentom spánku, uspávaním, upokojovaním či nosením bábätka. Učia rodiny starať sa o najmenšieho člena spôsobom, ktoré napĺňa potreby bábätka. Bez milióna pomôcok, najmä s tou už spomínanou láskou a prsníkom. Vedeli ste, že za desivé večerné koliky neraz môže vlastne problém s príjmom mlieka alebo to, že bábätko preskočilo nejaký ten denný spánok? A že sa dá nakŕmiť aj inak ako fľaškou, ak bábätko potrebuje vypiť viac mlieka? A dokonca - že sa dá začať opäť dojčiť aj mesiace po tom, čo sa bábätko prestalo dojčiť? Predstavte si, že je možné rozbehnúť tvorbu mlieka a dojčenie aj v prípade, že žena nikdy nedojčila, nerodila a plánuje sa starať o adoptované dieťatko! Chce to všetko len trošku času a práce s profesionálnou laktačnou poradkyňou.

 

RADY A TIPY: ABY DOJČENIE IŠLO HLADKO :-)Vztahova vychova a dojcenie

Profesionálna laktačná poradkyňa vie tehotnú ženu pripraviť na dojčenie a vie tu pre ňu byť hneď po pôrode. Pre všetky budúce i čerstvé mamy ale pridajme ešte pár bleskových rád, ako čo najlepšie naštartovať a udržať dojčenie - a vlastne aj vzťahové rodičovstvo:

 

  1. Zabezpečte si hneď po pôrode aspoň dve hodiny trvajúci nepretržitý kontakt koža na kožu s bábätkom. Nechajte ho prisať sa a dojčiť ešte na pôrodnej sále.
  2. Aj po presune do izby buďte v čo najužšom kontakte s dieťatkom. Ideálne aj naďalej koža na kožu. Novorodenec bude tak viac motivovaný sa dojčiť, vaša tvorba mlieka bude lepšia, takýto kontakt je obojstranne stimulujúci a prospešný. Nebojte sa vziať si svojho drobčeka k sebe do postele.
  3. Dojčite podľa potrieb bábätka. To znamená vždy, keď má bábätko záujem. Zabudnite, prosím, na intervaly - dojčenie funguje úplne inak. Pri každom dojčení je dobré vyprázdniť oba prsníky a aj pre bábätko je dôležité dojčiť sa na oboch stranách. Vyhnete sa tak okrem iného tomu, aby dieťa začalo preferovať iba jeden prsník. Pokiaľ bábätko začne rýchlo pri dojčení zaspávať, pomôže stláčanie prsníka, ktorým zrýchlite tok mlieka.
  4. Pokiaľ ste na začiatku vy a bábätko separovaní, začnite odstriekavať (áno, na začiatku aj po kvapkách, nezľaknite sa toho) materské mlieko najneskôr do prvej hodiny po pôrode a robte to pravidelne (cca osemkrát denne a aspoň raz v noci, každý prsník približne 15 - 20 minút), kým nebudete s bábätkom. Zabezpečíte mu tak dobrú tvorbu mlieka a väčšiu šancu na dobré prisatie. Bábätko cíti, či je prsník plný  a práve to je preň motivujúce prisať sa naň a dojčiť sa.
  5. Pozrite si na webe www.mamila.sk videá správnej polohy pri dojčení a tiež to, ako docieliť správne prisatie bábätka. Vyhnete sa tak problémom, ktoré stále na začiatku zažíva množstvo žien. Nebojte sa, nikto nie je profesionál pri prvom vyskúšaní. Ak potrebujete pomoc odborníčky, pozrite si zoznam profesionálnych laktačných poradkýň na stránke MAMILY a nájdite si nejakú vo vašom okolí, ktorá za vami príde a pomôže vám v začiatkoch. Budete mať zároveň cenný kontakt do budúcnosti, ak by sa čokoľvek skomplikovalo. A ešte jedna dôležitá vec - správnu polohu pomáha skúšať bez perinky, ktorá veci zbytočne komplikuje.
  6. Pre správne prisatie je dôležité medzi iným aj to, aby dieťatko otváralo veľkú pusinku. Cumlík sa môže v tomto smere stať nenápadným sabotérom. Technika satia cumlíka je iná ako pri dojčení a bábätko môže celkom slušne domotať. Cumlík naozaj nemusí byť povinná výbava pri narodení. Bábätko sa dá upokojovať prsníkom, nosením, kontaktom, netreba mu zatvárať ústočká cumlíkom. Napokon, veľa matiek rieši problém, že dieťa im pri každom pokuse tento vynález vypľúva.
  7. Dojčite podľa potrieb bábätka aj po príchode domov - takto to bude najlepšie ešte veľmi dlho :-). Ak vaše bábätko chce spať na prsníku a budí sa, ak ho prekladáte do postieľky, môžete si ušetriť kopu energie, ak ho skrátka necháte vyspať sa tak, ako mu to vyhovuje. Vaše bábätko potrebuje aj nosenie - nebojte sa, že ho tým pokazíte. Táto potreba je prirodzená a ak to chcete mať jednoduchšie, bez boľavého chrbta či rúk (a hlavne s voľnými rukami), váš nenahraditeľný pomocník môže byť šatka alebo nosič. Dnes je výber skutočne obrovský a uspokojí dokonca aj najväčšie estétky a fajnšmekerky :-). S používaním šatky vám opäť vie pomôcť profesionálna laktačná poradkyňa alebo poradkyne nosenia.
  8. Pokiaľ vaše bábätko bude spať dlhšie, ako by sa vám pozdávalo, nebuďte ho drasticky, ale siahnite po osvedčenom kontakte koža na kožu. Dieťa sa vyspí na vás, bude sa budiť prirodzene a vy budete môcť hneď nadojčiť. Pokiaľ by tento problém pretrvával, obráťte sa na laktačnú poradkyňu.
  9. Ak dieťatku nepije dostatok vášho mlieka, neznamená to, že jediná možnosť je prechod na fľašku s umelým mliekom a dojčeniu je koniec. Dokrmovanie umelým mliekom (alebo ideálne darcovským materským mliekom) sa môže diať aj inak ako fľaškou, tak, že bude bábätko sať na prsníku a dá sa kombinovať s dojčením. Zároveň môžete s pomocou laktačnej poradkyne zvyšovať tvorbu mlieka, a tak sa môže stať, že dokrmovanie bude možné v istom čase úplne odbúrať a bábätko bude zase výlučne dojčené. Poradkyňa vám poradí, ako tvorbu mlieka zvýšiť naozaj efektívne - žiaľ, zapražené polievky a hektolitre tekutín nefungujú univerzálne. Vo veku od štyroch mesiacov navyše viete zaviesť popri dojčení kalorické príkrmy, a tak sa dokrmovaniu umelým mliekom vyhnúť.
  10. Ak bábätko nie je po dojčení spokojné, neprospieva, je plačlivé, vyzerá, že má bolesti bruška a dojčenie sa komplikuje, nebojte sa požiadať o pomoc.
  11. A ešte jedna potešiteľná správa na záver - pri dojčení naozaj nemusíte jesť iba trojdňové pečivo a vzdať sa všetkých obľúbených jedál. Dojčenie nemá byť trápenie, v žiadnom ohľade. Dojčenie je tu pre obojstrannú radosť, blízkosť a vzťah.

 

Mgr. Hana Zavřelová

Mamila - poradenstvo pri dojčení

 

Videoukážky správneho dojčenia si môžete pozrieť na stránke mamila.sk