Ako správne oprať veci pre bábätko

Pri chystaní si krásnej detskej výbavičky pre bábätko niekedy rodičia zabudnú na podstatnú vec - Ako správne oprať veci pre bábätko? Nie je to žiadna veda, ale treba si dať pozor, aby ste vybrali správne prostriedky. Pretože pokožka novorodenca je oveľa jemnejšia ako tá naša. Je asi 5x tenšia ako pokožka nás dospelých. Novorodenecká pokožka si vyžaduje úplne inú starostlivosť ako pri starších deťoch. Ľahšie a intenzívnejšie reaguje na podnety, je menej elastická a náchylnejšia na kožné podráždenie, alergie a prípadné infekcie. Rovnako ako pri výbere kozmetiky ktorú budete používať, je potrebné vybrať aj správny prací prostriedok.

PRVÉ PRANIE
Ako oprať oblečenie pre bábätko

Základné pravidlo je, aby ste pred prvým použitím oprali všetko oblečenie a aj doplnky ako látkové plienky, zavinovačky, spacie vaky a napínacie plachty. Dôvodov je hneď niekoľko. Praním odstránite z oblečenia všetky pozostatky prípadných chemikálií a farbív, ktoré sa v látke môžu ešte nachádzať. V uzavretých plastových sáčkoch sa bežne skladujú aj odosielajú všetky výrobky a tým sa výrazne prispeje aj k ich nie zrovna príjemnej aróme, ktorú určite na bábätko použiť nechcete. Nikdy neviete kde a ako dlho boli výrobky skladované kým sa od výrobcu, cez sklady a prepravcov dostali až na prevádzky a k vám domov. Ďalších z dôvodov je aj to, že neviete koľko ľudí pred vami si oblečenie alebo doplnky pre bábätko chytilo do rúk a vyskúšalo. Prvé pranie všetkých vecí pre novorodenca je veľmi dôležité. Mnoho ľudí predpiera kúpené oblečenie pred prvým použitím nielen bábätkám, ale aj väčším deťom a taktiež sebe.

V ČOM PRAŤ PRE NOVORODENCA

O praní sa rozhodne oplatí popremýšlať. Prať sa dá aj s ohľadom na zdravie bábätka. Ekologicky, zdravo a šetrne. Bez toho, aby v prádle ostali chemické a syntetické látky, ktoré môžu dráždiť pokožku. Bez umelých parfumov, bez ropných derivátov a palmového oleja. Takáto šetrnosť k detskej pokožke sa vám určite vyplatí. K našim favoritom patria certifikované a kvalitné prípravky na pranie od Tierra Verde. Používame ich už dlhé roky a aj keď už všetky deti podrástli, ostávame im stále verní a perieme v nich aj nám dospelým.

Perieme pre bábätko - AKÝ PRACÍ PRÁŠOK?Pranie novorodeneckého oblečenia - ako na to?

V čom oprať veci pre novorodenca správne a aký prací prášok vybrať? Taký, ktorý je zdravotne nezávadný, šetrný k detskej pokožke a na 100% prírodnej báze. Správny prací prášok neobsahuje žiadne syntetické látky, ktoré by mohli spôsobiť dehydratáciu pokožky, alergie, ekzémy a iné problémy s pokožkou. Vyskúšajte prípravky z mydlových orechov.

Možno ste už o nich počuli a ak náhodou aj nie, ide o veľmi kvalitné pracie prípravky, ktoré sú 100% prírodné. Nenájdete v nich žiadne umelé chemické látky, ani iné nežiadúce prekvapenia. Nemusíte sa báť, žiadne oriešky si nebudete sypať do práčky. Ide o prací prášok, ktorý dáte jednoducho do dávkovača ako akýkoľvek iný prací prostriedok. Prací prášok z mydlových orechov je špeciálne navrhnutý a testovaný aj pre deti do 3 rokov. Je nezávadný, hypoalergénny (nedráždi pokožku) a antibakteriálny (odstraňuje nepríjemný zápach).

Pranie oblečenia pre bábätko

DETSKÁ POKOŽKA A AVIVÁŽ

Aviváž by ste mali pri novorodencovi úplne vynechať. Nie je vhodná pre novorodencov, ani pre väčšie bábätká minimálne do 1 roka, ideálne aspoň do 6 rokov. Aviváž má za úlohu hlavne prevoňať prádlo. Obsahuje chemikálie doplnené umelými farbivami a prafumami.  Konvenčné aviváže obsahujú syntetickú parfumáciu, teda chemické vône. Tieto sa viažu na látku a jej vlákna a môžu spôsobovať podráždenie pokožky a alergie. Aviváž bola pôvodne navrhnutá na odstránenie statickej elektriny zo syntetického textilu a nie je vhodná ani na bavlnené a funkčné prádlo. Znižuje savosť a priedušnosť látok, preto by sa nemala používať ani na výrobky z merino vlny, na detské uteráky a pončá, na látkové plienky, na posteľné prádlo a ani na softshellové materiály. To je bohužiaľ celkom dlhý zoznam.

PLÁKADLO - Čo to je a na čo mi bude?

Dobrá správa je, že môžete použiť plákadlo. Poslúži vám rovnako účinne a oveľa šetrnejšie a ekologickejšie. Prečítajte si o ňom trochu viac a zistíte, že vo vašej domácnosti nesmie chýbať.

Vôňu vášmu prádlu zabezpečí prírodná silica v biokvalite. Znie to lepšie akosyntetická parfumácia, však? Rozhodne áno a nemusíte sa báť, že v prádle pre novorodenca zostane chémia, ktorá by mu mohla podráždiť pokožku. Netrvdíme, že aviváž je katastrofa, ale naša dospelácka “hrošia koža” je úplne iná ako tenká a jemná pokožka bábätiek. Ak máte doma novorodenca, aviváž ostáva bokom.

Plákadlo má okrem vône ešte ďalšiu výhodu. Zbavíte sa nevyplákaných zvyškov pracích prostriedkov v bielizni, ktoré môžu dráždiť pokožku. Pri plákaní sa zneutralizujú, čo je dôležité pre ľudí s citlivou pokožkou ako sú novorodenci a bábätká. Usádzaním zvyškov pracích prostriedkov dochádza aj k šednutiu bielizne, čomu sa tiež môžete vyhnúť vďaka plákadlu. Vláknam sa takto vracajú prirodzené vlastnosti, napríklad savosť uterákov a osušiek, ale aj vzhľad a farebnosť textílií. Ako bonus oceníte aj to, že je účinné aj v boji s tvrdou vodou. Ak ešte nepoznáte plákadlo, vyskúšajte menšie balenie, ktoré má 250ml a vystačí vám približne na 8 praní.

Plákadlo - na čo slúži a prečo je vhodné pri bábätkách

Plákanie je jednou z funkcií, ktoré novšie práčky majú. V češtine sú značené ako “máchadlo”. Skúste si odbehnúť k vašej práčke a je veľmi pravdepodobné, že tam funkciu plákanie máte, len ste o nej nevedeli.

 

ŠKVRNY – náš každodenný strašiak

Pri bábätkách určite. Sem-tam plienka neustráži to čo má, inokedy je to súboj s mrkvou alebo nám bruško vráti to čo nesadlo zrovnaŽlčové mydlo na škvrny - ako sa používa  najlepšie. So škvrnami sa určite stretnete, ale po pár týždňoch budete macher na všetky fliačiky. Opäť je tu možnosť A – kadejaké chemické bielidlové syntetické megačističe, v ktorých je kadečo, len nie to čo by malo na pokožke bábätka pristáť.

Vyberte si možnosť B – žlčové mydlo. Pozná ho každý. Aj vaša babička, čo len dosvedčí, že ide o rokmi overený a účinný spôsob. Je veľmi účinné v odstraňovaní škvŕn a nečistôt. Podarí sa vám s ním vyčistiť ovocie, zeleninu, mastnotu, trávu, hlinu, krv aj plienkové nehody. Skvelo poslúži hlavne na látkové plienky a bodynká. Nanesiete ho priamo na škvrnu, necháte odmočiť a potom dáte do práčky, prípadne preperiete v rukách. Oblečenie vám nijako nepoškodí a môžete ho používať na biele aj farebné prádlo.

Na koľko stupňov prať dojčenské oblečenie?

Tak ako správny výber pracích prostriedkov je dôležitá aj správna teplota prania a správny výber materiálu. Pri novorodencoch je vhodnejšie zvoliť prírodné materiály ako organická bavlna, bambusové textílie alebo merino vlna. Dnes sú veľmi obľúbené a nájdete naozaj širokú ponuku kvalitného dojčenského oblečenia aj doplnkov z týchto materiálov. Pred prvým praním si pozrite informácie na štítku (aby ste náhodou merino vlnu neoprali na 60℃ a s kvalitným oblečením sa pravdepodobne môžete rozlúčiť). Ak použijete na odstránenie škvŕn žlčové mydlo, alebo iný prípravok, bielizeň môžete pokojne oprať na 40℃, prípadne na 60℃ ak to materiál dovoľuje. Kedysi sa oblečenie vyváralo, aby sa poriadne dezinfikovalo, ale túto funkciu dobre splní aj žehlenie, pri ktorom sa zbavíte takmer všetkých baktérií aj bez vysokých stupňov v práčke. Dobre poslúži aj sušička na bielizeň, v ktorej je bielizeň opäť dezinfikovaná vysokou teplotou. Žehlenie a sušenie v sušičke na bielizeň má aj zmäkčujúci efekt na prádlo, čo pri novorodeneckom oblečení určite oceníte vy aj bábätko.

Pranie vecí pre bábätko nie je veda

Možno sa vám to bude zdať veľmi zložité, ale vôbec to tak nie je. Žlčové mydlo bude váš verný kamarát – jeho použitie je naozaj rýchle a šetrné. Prací prášok aj plákadlo nadávkujete aj so zavretými očami a celú detskú výbavičku môžete pokojne a bez obáv používať.

Odporúčame - sada EKO prania pre bábätká