Kategórie      

Plávanie rozhýbe deti aj mamičky

Pridané: 24.02.2018
|
Jašíková Barbora

Hľadáte s blížiacou sa jarou zaujímavú aktivitu, ktorej sa môžete s bábätkom venovať? Vyskúšajte plávanie. Máloktorá pohybová aktivita prospeje vám aj dieťatku tak, ako práve jašenie sa vo vode. Mnoho ľudí sa na plávanie pozerá ako na novodobý koníček pre unudené mamičky na materskej, ale veľmi sa mýlia. Už James Cook zaznamenal vo svojich memoároch z ciest spomienky na malé deti, plávajúce v oceáne. Pohyb vo vode patrí k našim prirodzeným predispozíciám.

Bábätká vodu milujú


Nečudo, veď deväť mesiacov strávili obklopené plodovou vodou. Voda je pre ne teda prirodzeným prostredím. Z tejto myšlienky vychádzajú aj v zahraničí veľmi populárne pôrody do vody.
Bábätká, ktoré začínajú s plávaním v útlom detstve, v prvých mesiacoch reagujú na vodu intuitívne. Rozhadzujú ručičkami a kopú nôžkami, akoby sa chceli samé udržať nad hladinou. Čím je dieťa staršie, tým je rešpekt pred vodou väčší. Ak však chcete vychovať šikovného a sebestačného plavca, kontakt s vodou rozhodne neodkladajte.
Práve smelosť dovolí deťom ponoriť sa do vody, potápať sa bez toho, aby si inštinktívne chránili nos a oči a vytvára sa aj prirodzený plavecký štýl, ktorý získava vo vyššom veku oveľa ťažšie. Je dobré, ak sa voči vode správa dieťa smelo, no zároveň má zdravý rešpekt, lebo ju už pozná. Pre deti je veľmi dôležité nemať z vody strach, inak bude ich nácvik plávania stále podvedome kŕčovitý, a nevhodný plavecký štýl im bude zbytočne zaťažovať chrbticu.


Pohyb vo vode je zdravý


Prirodzenou vlastnosťou vody je odľahčenie. Oveľa menej sa zaťažujú kĺby, plavec sa v nej cíti ľahší a obratnejší. Či už s bábätkom v bazéne cvičíte alebo trénujete plávanie, podporujete jeho fyzický rozvoj, ohybnosť, pohyblivosť a pomáhate mu rýchlejšie napredovať. Plávanie patrí medzi športy, ktoré rovnomerne zaťažujú celé telo, a vďaka tréningu koordinácie rúk a nôh a zapájaniu svalov bruška i chrbátika zároveň stimulujete rozvoj mozgu.
Plávanie sa veľmi odporúča deťom, ktoré mali pri narodení problémy, fyzicky a pohybovo zaostávajú za rovesníkmi, majú prejavy nepozornosti alebo hyperaktivity. Aj keď pohyb vo vode nie je zázračný všeliek, mnoho mamičiek vám potvrdí, že pri pravidelnej návšteve plavárne si u detí po čase všimli značné pohybové i psychické zlepšenie. Pravidelné plávanie u detí zlepšuje koordináciu, rovnováhu a rozvíja motoriku celého tela.
Terapia vo vode sa často používa ako súčasť práce s telesne postihnutými deťmi, detičkami po operáciách a úrazoch. Ak sa vás tento problém týka, rozhodne kontaktujte svojho pediatra a poraďte sa s ním o možnosti cvičení vo vode.


Imunita z plávania?


Máte problém s častými chorobami? Trávite doma celé týždne s teplomerom a paralenom? Začnite pracovať na posilnení imunity. Okrem návštevy imunológa a vitamínov by ste mali vyskúšať aj pravidelné plávanie. Pohyb v chladnejšej vode znamená stimuláciu celého organizmu, a pokiaľ vám lekár plávanie vyslovene nezakáže, plávanie (napríklad aj v zimných mesiacoch) je pre imunitný systém perfektný tréning. Naviac posilňuje výkon pľúc i srdiečka.


Chystáte sa na plávanie prvý raz? Vybavte sa nevyhnutnými pomôckami


Ak balíte na plaváreň prvýkrát, nezabudnite na pár dôležitých vecí, ktoré sa vám pred i po kúpaní určite zídu. Tou najdôležitejšou vecou sú dojčenské plavky. Keďže bábätko je ešte malé, mamičky bežne kupujú k detským plavkám aj plienky do vody. Bábätko však rýchlo rastie, takže plavky nosí len chvíľku a špeciálne plienky nie sú práve najlacnejšie, ani najpohodlnejšie.
Odporúčame preto špeciálne pop-in plavky, ktoré sú oveľa kvalitnejšie a pre bábätko rozhodne príjemnejšie ako neoprén. Stačí totiž vyjsť z vody a neoprén pokožku bábätka chladí a nedovolí jej dýchať. Do pop-in plaviek nemusíte kupovať plienky, pretože ich úlohou je zabrániť nehode a sú úplne nepriepustné. Maličkým bábätkám stačia plavkové nohavičky, pre väčšie môžete dokúpiť aj tričko, takže vám vzniknú roztomilé tankiny.
Či už sa s dieťaťom chystáte na plaváreň, kúpalisko alebo k moru, oceníte vo výbavičke župan alebo pončo, do ktorého dieťatko zabalíte pred chladom. To oceníte aj v prípade, že ste pri vode celý deň a chystáte sa zájsť na obed alebo zmrzlinu.
Pri bazéne sa snažte predchádzať úrazom. Zabaľte drobcovi vhodnú obuv, ktorú si ľahko obuje a vyzuje. Dôležité je, aby sa nešmyklo na mokrej podlahe a neporanilo sa. K vode si pripravte aj zásobu hračiek- loptu, vedierka či kačičky, ktoré malých plavcov zabavia. Najmä však predídete tomu, že sa o ne pobijú s inými návštevníkmi kúpaliska.


V lete vyberte k vode vhodnú čiapočku. Pokrývka hlavy má chrániť nielen hlavičku, ale aj ušká a krk bábätka, musí byť tenká, príjemná a priedušná. Odporúčame čiapočky s UV filtrom 50. Nezabudnite ani na dostatočné množstvo osušiek, pleťový krém (v lete opaľovací) a na záver vrecko na mokré plavky, ktoré pri balení určite oceníte.


Plávanie neprospieva len deťom. Aj my mamičky sa pri pohybe vo vode trochu rozhýbeme, zabavíme, strávime s deťmi príjemný čas a možno aj nájdeme novú kamarátku. Tak smelo do toho, plávanie s deťmi sa vám určite bude páčiť.


                                                                                                                                   

                                                                                                                               Vaše BioBaby.sk


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Napíšte nám

info@biobaby.sk

Copyright 2015 - 2023 © biobaby.sk