Kategórie      

5 tipov ako uspať bábätko v súlade s kontaktným rodičovstvom

Pridané: 21.01.2018

Všetky mamičky to poznajú. Tešíme sa na bábätko, pripravujeme vecičky, čítame knižky pre rodičov. Po narodení nás zaplaví eufória z toho malého človiečika a usilujeme sa mu venovať 24 hodín denne. Už po pár dňoch nám však dochádzajú sily. Dieťa plače, hmýri sa, je nespokojné. Noc čo noc nás čaká to isté. Nedostatok spánku, nervozita a pocit viny, že situáciu nevieme riešiť.

 

Ako uspať bábätko? Tak veľmi by sa zišla odpoveď "jednoducho". Aplikujete kúzlo a akékoľvek bábätko hneď spí. Super. Ale nič také bohužiaľ neexistuje.

 

Ako uspať novorodenca?

Problém číslo jeden medzi mamičkami

Asi neexistuje mama, ktorá by po pár prebdetých nociach necítila hnev, frustráciu a nezačala spochybňovať svoje materské schopnosti. Nebojte sa, nie ste v tom samé. Spánok je veľmi dôležitý. Mama nevyhnutne potrebuje oddych a bábätko nastavenie vlastného režimu, ktorý prospeje celej rodine.

Ak vychovávate dieťa v súlade so vzťahovou výchovou, určite nechcete využiť metódu našich mám a nechať ho samé vyplakať  v izbe, aby sa naučilo zaspávať bez vás. Toto prosím určite nerobte. Malé bábätko by prežívalo zbytočný stres a čakalo by ho mnoho nepokojných nocí, nehovoriac o tom, čo si odnesie vo svojom vnútri až do dospelosti.

 

Ako však presvedčiť toho miničloveka, že je čas zavrieť očká?


Krok jeden - spánok potrebuje rituály

Mnohým mamičkám sa osvedčila pravidelnosť. Súvisí to so schopnosťou dieťaťa vnímať po sebe idúce udalosti a prispôsobovať sa im. Nám sa doma osvedčilo zavedenie malých predspánkových rituálov, ktoré pripravovali bábätko na pokojný spánok. Nebolo to nič výnimočné. Pred siedmou hodinou sme pripravili vaničku s teplou vodou, potom nasledovalo kúpanie, obliekanie do pyžamka, dojčenie, uspávanka (krásne upokojujúce uspávanky naspievala napríklad Katka Koščová) a išlo sa spať.  

Niektoré deti takto zaspia takmer okamžite, iné potrebujú maminu prítomnosť, až kým ich nedobehnú sníčky. Ak má Vaše bábätko problémy s bruškom, poraďte sa s lekárom o vhodnej masáži alebo krátkom cvičení pred spaním.

 

Vyskúšajte nosenie v šatke

Neviem či je dobré použiť slovo "vyskúšajte", lebo už to máte dávno odskúšané - nosili ste ho predsa 9 mesiacov v brušku. Teraz bude rado na brušku. Medzi najobľúbenejších pomocníkov mamičiek patria šatky a nosiče. Blízko pri mame je dobre každému bábätku. 

Prechádzky, nákupy a domáce práce sú odrazu možné aj s vašim potomkom, a vy máte obe ruky

voľné. Nosič či šatku však nemusíte odkladať ani na večerné uspávanie.

 

Ak hodiny ubiehajú a váš zázrak stále nespí, vezmite ho do šatky a trochu sa poprechádzajte. Hojdavý pohyb a kontakt s mamou pôsobia najmä v prvých mesiacoch upokojujúco a dieťa sa bude cítiť oveľa lepšie ako zabalené v perinke. Nosenie v šatke je pre mamu zároveň oveľa pohodlnejšie ako uspávanie priamo na rukách.

Je na vás, či sa rozhodnete uspávať takto dieťa noc čo noc, alebo šatku či nosič využijete ako občasnú pomôcku, napríklad keď sa trápite s prerezávaním zúbkov.

Ak máte doma bábätko v období šestonedelia, namiesto klasických ergonosičov využite praktické, ľahko uväzovateľné elastické šatky. Pri staršom bábätku sú skvelé klasické pevné šatky.

Pokiaľ vás uväzovanie šatiek stresuje a nejde vám to, vyskúšajte medzi mamami obľúbený ergonomický nosič Manduca.

 

Hacka závesná kolíska

Triky starých mám

Naše staré mamy nemali na uspávanie svojich ratolestí toľko priestoru. Veď museli pracovať na poli, prať na rieke a po večeroch driapať perie. Čím si pomáhali? Závesnou plachtou. A táto praktická kolíska je späť. V závesnej kolíske sa dieťa nachádza v prenatálnej polohe a kolísavý pohyb mu pripomína blízky kontakt s mamou. Každým drobným pohybom si bábätko samo rozhojdá kolísku a takto uspáva samé seba.

 

Na závesnú kolísku si nájdete trochu miesta aj v malom byte alebo v spálni vedľa postele, a využijete ju aj pri viacerých potomkoch.

 

Rozšírte manželskú posteľ o postieľku k posteli Babybay

Ak chcete mať dieťatko blízko pri sebe, no vy aj manžel sa potrebujete nerušene vyspať, vyskúšajte praktickú detskú postieľku BabyBayBabyBay postieľkyktorá vám poľahky nahradí detskú postieľku, a využívať ho môžete niekoľko rokov. V čom je jeho hlavná výhoda?

V prvom rade šetrí priestor, a to najmä v maličkých spálňach, kde je každý centimeter navyše potrebný. Druhou výhodou je, že mamičke i bábätku umožňuje kontakt celú noc bez rušivého prehadzovania a kopania sa. Kedykoľvek v noci potrebuje bábätko maminu náruč a mliečko, má ju pri sebe. Nemusíte vôbec vstávať z postele, pobehovať po spálni, ani prekladat bábätko do postieľky s tým, že zadržíte dych a modlíte sa, aby sa po položení neprebralo. Len priviniete dieťatko a spíte ďalej.

 

Žiadna pomôcka nezaberá? Skúste dojčenie.

Ak malému dieťatku hojdanie ani nosenie nepomáhajú (a to sa stáva), jednoducho mu ponúknite mliečko. Mnoho detí sa neupokojí a neuspí inak ako pri saní, a navyše materské mlieko je pre ne tá najlepšia vec na svete.

Mamičky sa zaspávania pri dojčení často boja, pretože dieťa si naň zvykne. Ale sú tieto obavy namieste? Nemyslíme. Veľa detí si žiada maminu prítomnosť rok aj dlhšie, a potom sa celkom prirodzene odstavia sami. Navyše dieťa tak zvykne zaspať, najmä ak má za sebou dlhý deň, pomerne rýchlo.

Niektoré deti sú tak citlivé na nové podnety a zážitky, že sa pred spaním naozaj potrebujú dať do pokojnejšieho režimu, a dojčenie im v tom pomáha. Nemajte teda strach. Deti rýchlo rastú. Trinásťročného pubertiaka už takto uspávať určite nebudete.

 

Dôležité je pohodlie mamičky

Akokoľvek už budete uspávanie bábätka riešiť, nezabudnite na svoj komfort a pohodlie. Nervózna mama znamená nepokojné dieťa. Vyberte si riešenie, ktoré je pre vás najpríjemnejšie. Mamičky si neraz neuvedomujú, že keď sú na pokraji síl, bábätko vníma, že niečo nie je v poriadku. Necíti sa dobre a potrebuje maminu náruč ešte viac. Ak už viac nevládzete, poproste o pomoc manžela alebo niekoho z rodiny. Ak uspávate kojením, spríjemnite si dlhotrvajúci pobyt v jednej polohe vankúšom na dojčenie. A k poobedňajšiemu uspávaciemu rituálu si vezmite napínavú knihu a trochu zrelaxujte.

Prajeme veľa vytrvalosti pri uspávaní, veľa pohody a do nového roka čo najmenej prebdetých nocí.

 

Vaše Biobaby.sk

 


Späť na zoznam článkov

Napíšte nám

info@biobaby.sk

Copyright 2015 - 2023 © biobaby.sk