Kategórie      

Ergonomické nosenie - ako správne nosiť bábätko

Nosenie detí sa často považuje za nový trend, akýsi moderný výmysel dnešných rodičov. Nie je to však úplne pravda. Nosenie detí má pomerne dlhú históriu, oveľa dlhšiu ako vozenie detí v kočíkoch. V posledných rokoch však môžeme registrovať, že sa čoraz viac kladie dôraz na odlíšenie ergonomického od neergonomického nosenia.

Ergonomické nosenie vs. Neergonomické

Ergonomické nosenie umožňuje správne podsadenie a podporuje vhodnú pozíciu bedrových kĺbov a prirodzené zakrivenie chrbtice v jeho aktuálnej vývojovej fáze. Skrátene povedané, ide o nosenie, ktoré rešpektuje anatómiu tela noseného ako i nosiaceho. Opakom je neergonomické nosenie. Takéto nosenie nerešpektuje prirodzenú polohu a vývojové fázy dieťaťa.


Ktoré nosiace pomôcky zaraďujeme medzi neergonomické? Tzv. „klokanky“ a hybridné nosiče (to sú nosiče, ktoré umožňujú nosenie detí tvárou k sebe, ale aj tvárou smerom von).

Ako rozpoznať, ktorý nosič je ergonomický?

Existuje niekoľko základných znakov, ktoré dopomôžu začiatočníkom rozlíšiť, ktorý nosič je ergonomický. Na to, aby bol nosič ergonomický, musí spĺňať všetky nižšie spomenuté body:

-       musí mať mäkkú chrbtovú opierku (nesmie mať však výplň ako napr. molitan a pod.)

-       ak je dieťa umiestnené v nosiči, musí mať látku medzi nohami od kolienka po kolienko

-       nesmie umožňovať nosenie dieťaťa tvárou smerom von.

 

Ak hovoríme o neergonomickom nosení, nemáme na mysli len nosenie v nesprávnej nosiacej pomôcke. Zaraďujeme sem taktiež nesprávne nosenie vo vhodnej pomôcke. Pri nosení preto musíme dodržiavať pár zásad ergonomickosti.


Chrbátik v tvare C1. Zagulatenie chrbátika do tvaru C 

Hlavne u novorodencov je potrebné dbať pri nosení v nosiči alebo šatke na to, aby bol chrbátik zaguľatený do tvaru C.  Aj napriek tomu, že sa nám to tak môže zdať, naša chrbtica nie je úplne rovná. Chrbtica má štyri krivky, ktoré vytvárajú takzvaný tvar „S“. Tie nám napomáhajú udržiavať flexibilitu a vyváženosť. Zároveň pomáhajú absorbovať stres, ktorý je vyvíjaný na  telo každodennými činnosťami ovplyvňujúce našu chrbticu, ako napríklad beh, skákanie ale aj chôdza. Chrbtica však tento tvar do písmena S nemá od narodenia, ale prechádza štyrmi vývojovými fázami. Prvá fáza sa nazýva kyfotická a trvá približne do 3 mesiaca dieťaťa. V druhej fáze, ktorá trvá približne do 6 mesiaca sa kyfóza narovnáva až sa prehne do vnútra, čím sa buduje lordóza. Od siedmeho až do deviateho mesiaca spevnie hrudná chrbtica a okolo desiateho mesiaca života dochádza k zakriveniu do tvaru S a formuje sa bedrová lordóza. V tejto fáze je chrbát rovný a pri nosení v šatke alebo nosiči, nie je potrebné dosahovať zagulatenie do tvaru C.


2. Nohy do tvaru M

Pri pohľade spredu a z boku musí byť vidieť, že kolená dieťaťa sú umiestnené mierne nad zadočkom. Je potrebné, aby sa nenachádzali v jednej rovine, poprípade nižšie, pretože vtedy dochádza k nevhodnému tlaku na kĺby. Pri dodržaní podsadenia dieťaťa v šatke alebo nosiči do tvaru M, je hlavica stehennej kosti umiestnená v správnej polohe, a tak zabezpečuje optimálnu pozíciu bedier. Aby sme podporili správne postavenie kĺbov, je potrebné sledovať dodržiavať správne podsadenie a teda dodržanie umiestnenia nôh do tvaru M, približne do desiateho mesiaca dieťaťa. Tento tvar nie je možné dosiahnuť pri neergonomických nosičoch nazývaných klokanky, pretože látka/šatka nesiaha od kolienka po kolienko. Približne od jedného roka, nie je potrebné aby látka siahala presne od kolennej jamky k druhej kolennej jamke, avšak je potrebné dbať na dodržanie správneho podsadenia. Najzdravšia poloha pre boky je, aby sa boky šírili (prirodzene) od seba na bok, s podopretými stehnami a ohnutými bokmi a kolenami. Táto pozícia sa nazýva pozícia žokeja alebo poloha žabky. Voľný pohyb bokov bez ich spoločného pôsobenia podporuje prirodzený vývoj bedier.

 

Prečo nie je vhodné nosiť dieťa tvárou od seba?

Pri nosení dieťaťa s tvárou smerom od nosiaceho dochádza k nefyziologickej polohe, ktorá vytvára tlak na vnútorné stehná dieťaťa a spodnú časť chrbtice. „Klokanky“ nezabezpečujú správnu oporu nôh, ktorá môže spôsobiť, že sa dojčatá „vyklopia“ dozadu a umiestnia ich do nebezpečnej „dutej zadnej polohy“. Na ramená dieťaťa a zároveň aj hrudníka je vyvíjaný tlak, ktorý môže podporiť zatiahnutie ramien a o to viac prehĺbiť chrbát. Z dôvodu slabých brušných svalov a nepostačujúcej podpory nôh je tak chrbtica narovnaná a často hypertextovaná. V prípade, že dieťa zaspí, neergonomický nosič poskytuje nesprávnu oporu hlavy a krku. Hlava dieťaťa nie je v takomto nosiči dostatočne fixovaná, dochádza k drobným otrasom hlavy, a teda k neúmernému namáhaniu ciev ale aj neurologických centier.

 

Rodičom, ktorí sa rozhodujú medzi ergonomickým nosičom, šatkou či klokankou, sa často vynára v hlave množstvo otázok. Dnes už našťastie existuje viacero regionálnych podporných skupín, kde môžu rodičia, alebo ešte len budúci rodičia nájsť pomoc s výberom či nastavením nosiča, poprípade šatky.

 

Katka Heribanová

Certifikovaná poradkyňa nosenia

 

Zdroj: https://boba.com/blogs/boba-reads/strollers-baby-carriers-and-infant-stress

https://hipdysplasia.org/developmental-dysplasia-of-the-hip/baby-wearing/

Storchenwiege - šatkový nosič od narodenia
Pridané: 04.08.2022
|
BioBaby.sk
Storchenwiege nosič pre novorodenca

Návod, ako nastaviť Storchenwiege nosič pre male bábätko / pre novorodenca.

viac

Napíšte nám

info@biobaby.sk

Copyright 2015 - 2023 © biobaby.sk